İzvob endeks sözleşmeleri işlem hacminin İMKB endekslerine etkisi
İzvob impact of index contracts trading volume on İMKB indexes postgraduate
- Tez No: 371167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Mirrasoul SEYEDGHOMI, İZVOB Endeks Sözleşmeleri İşlem Hacminin İMKB Endekslerine Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013 Vadeli işlemler ile spot piyasalar arasında ilişkiler litratür de çoğu çalışmanın konusu olmuştur. Özellikle sermaye piyasasındaki beklentilerin yönünün tahmini konusunda vadeli işlemler değişik yönleri ile incelenmektedir. Tezde Türkiye?de çok yeni olan vadeli işlemlerin İMKB (Borsa İstanbul) `de işlem gören hisse senetleri ve endeksler üzerine etkisinin olup olmadığı, etki varsa ne yönde ve ne kadar güçlü olduğu incelenmektedir. Çalışmada analiz yöntemi olarak ARCH ve GARCH ve regresyon yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışma kapsımındaki hisse senetleri çoğunun hacim değişimleri VOB İMKB 30 ve 100 endeks kontratı işlem hacminden aynı gün ve önceki 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. güne kadar etkilendiği, ayrıca bu hisse senetlerinin 10 gün öncesine kadar kendi işlem hacminden de etkilendiği tespit edilmiştir. Hisse senetlerin fiyat değişimleri ise aynı endeks kontratlarının fiyat değişiminden aynı gün ve önceki 2, 3, ve 4. Gün, kendi fiyat değişiminden ise 5 gün öncesine kadar etkilenmektedirler. İMKB endeks ve endekse dahil hisse senetlerinin GARCH ve EGARCH olarak modellemeleri asimetrik bir etkinin varlığını göstermekte olup İMKB 30 ve 100 endeks kontratlarının işlem hacimlerini etkileyecek iyi haberlerin spot piyasada bu endeksler ve endekse dahil hisse senetlerinin oynaklığını, aynı endeks kontratlarının fiyat değişimini etkileyecek kötü haberlerin ise spot piyasada bu endeksler ve endekse dahil hisse senetlerinin oynaklığını artırdığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler 1.VOB 2.İMKB-30 3.İMKB-100 4.İşlem Hacmi 5.Fiyat Değişimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mirrasoul SEYEDGHOMI, İZVOB Impact of Index Contracts? Trading Volume on IMKB Indexes Postgraduate Thesis, Ankara, 2013 Relationships between futures and spot markets have been the subject of many researches. Futures have been examined in various directions especially with regard to the estimation on the direction of expectations in capital markets. In the thesis, it is examined whether futures have impacts on stock exchange securities transacted in IMKB (Stock Exchange Istanbul) and indexes, if exist, how powerful they are and in which way they have impacts. ARCH, GARCH and regression method are used in the study. It has been determined that volume changes in most of stock exchange securities within the scope of study have been affected by trading volumes of VOB İMKB index contracts, 30 and 100 at the same day and up to the preceding 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th ve 8th day, besides, these stock exchange securities have been affected by their own volumes up to the 10th day prior to the transaction. Price changes in stock exchange securities are affected by the same index contracts? price changes at the same day and preceding 2nd, 3rd, and 4th day, and by its own price change up to 5th day prior to the transaction. Modellings of stock excange securities as GARCH and EGARCH included in index and IMKB indexes indicate the existence of asymmetric impact, and it has been determined that good news that will affect the trading volumes of index contracts, IMKB 30 and 100 in spot market will increase the volatility of these indexes and stock exchange securities included in these indexes, bad news that will affect the price change in same index contracts will increase the volatility of these indexes and stock exchange securities included in these indexes. Key Words 1.VOB 2.İMKB-30 3.İMKB-100 4.Trading Volume 5.Price chang