Toplumsal sınıfların ontolojisi ve ilişkisel sınıf analizi: Ostim sanayi bölgesinde işçi-işveren ilişkileri üzerine bir çalışma
The ontology of social classes and relational class analysis: A study on the relation of employee-employers in osti̇m industrial zone
- Tez No: 371176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Toplumsal sınıfları sadece yapısal kategoriler ya da bilinçli müdahaleler sonucu ortaya çıkan bir konum olarak tarif eden yaklaşımlara karşılık; ilişkiselci analiz, toplumsal sınıfları süreç içerisinde oluşan bir ilişki biçimi olarak tarif etmektedir. Toplumsal sınıfların oluşumu, sınıf konumunu işgal eden faillerin yaşadıkları bireysel ve kolektif deneyimleri sonucunda sahip oldukları algıları ve gösterdikleri tutumlara bağlı olarak gelişir. Bu deneyimlerin nasıl ve nerede gerçekleştiği sınıf oluşumunu belirleyen önemli faktörlerden biridir. Sınıfları son kertede üretim ilişkileri kapsamında gerçekleşen konumlar olarak ele alan bu araştırma; üretim ilişkileri bağlamında farklı sınıf konumlarını işgal eden bireyler arası ilişkiler ve bu ilişkiler dahilinde yaşanılan deneyimleri analiz ederek OSTİM 'de sınıf oluşumun belli bir yönünü açıklamak üzerine kurgulanmıştır. Bu amaç çerçevesinde Ankara ili OSTİM Sanayi Bölgesinde; farklı işkollarından işçi, işveren ve yönetici olarak çalışan 25 kişiyle derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Derlenen veriler sonucunda; sınıf konumlarını işgal eden bireyler arası ilişkiler çoklu deneyimlere bağlı olarak kırılma noktaları ya da rıza gösterme alanlarını içeren değişkenlikler arz edebilmektedir. Ayrıca kapitalist birikim rejimlerinin ve düzenleme kurumlarının niteliksel dönüşümü sonucu ortaya çıkan yeni tip üretim modelleri, sınıflar arası ve sınıf içi ilişkiler üzerinde gözlemlenebilir sonuçlar doğurduğu araştırma kapsamında elde edilen bir sonuçtur. Sınıf içi tabakalaşma sonucunda ortaya çıkan farklı konumları işgal eden bireylerin de aynı konuya bakış açılarının farklılaştığı yine bu araştırmanın bulgularından biridir.
Özet (Çeviri)
In response to some approaches which describe to social classes are only structurel category or a position resulting from consciously interference; relational analysis, define to social classes are a form relation that consisting in a process. The formation of social classes devolops depending on the doer perception and attitude which result of the individual and collective experience of doer who filled the class position. How and where this experiences hapening are important factor on the determining of class formaiton. This study based on relation between people who filled different class location and analysis their experience thus explain the one side of the class formation in OSTİM. Within this framework; 25 in-depth interviews were conducted with employee-employers and manegement different sector in OSTİM industrial zone in city of Ankara. As a result of the data collected; the relationships between individuals who occupying class positions is able to variability depending on multiple experience break points or the areas of consent. In addition on the scope of the research is the result obtained; in the production of new types of models resulting from qualitative transformation of capitalist accumulation regimes and regulatory agencies can be observed cosequences on the classes relation. One of the findings of this research; resulting in class stratification people who filled different class location are different viewpoint on the same issue.