65 yaş ve üstü bireylerin Türk müziği algısı: istanbul Darülaceze Müdürlüğü örneği
Turki̇sh musi̇c sense of people aged 65 years and over: İstanbul Darülaceze Directorate sample
- Tez No: 371182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanoğlu yaşamı boyunca çeşitli evrelerden geçerek yaşlılık dönemine ulaşmaktadır. Yaşamın son evresi olarak da tanımlanan bu dönemde yaşlı birey fiziksel, psikolojik ve sosyolojik açıdan gerilemeler yaşamakta ve bu sebeple bağımsız konumdan bağımlı konuma gelmektedir. Olumsuzlukların yaşandığı ve farklı ihtiyaçların hissedildiği bu dönemde yaşlı bireyin yakınlarına ve çevresine önemli roller düşmektedir. Fakat sanayileşmeyle ve teknolojik gelişmelerle beraber kadının iş hayatına girmesi, genç nüfusun iş bulmak maksadıyla köyden kente göç etmesi gibi sosyal olgular, yaşlıların yalnız kalmalarına, dolayısıyla kurumsal bakım modellerini tercih etmelerine sebep olmaktadır. Bu bağlamda yapılan bu çalışmada, kurumsal bakım altında yaşayan sosyoekonomik yoksunluk içerisindeki yaşlı bireylerin, insan hayatında önemli bir yere sahip olan müziği nasıl algıladıkları, müzikle nasıl bir ilişki içerisinde oldukları Türk müziği özelinde ele alınmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde kalan yaşlı bireylerden 100 kişi ile anket çalışması yapılmış ve çıkan sonuçlar yorumlanarak çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind are reaching old age by passing various stages throughout his life. In this period which is defined as the last phase of life, old age individual lives setbacks physically, psychologically and sociologically and therefore he comes to dependent position from independent position. During this period, which negativity is experienced and different needs are felt, the environment and the close relatives of old age people have an important role in this issue. But the social phenomena such as the entering of women in working life together with industrialization and technological developments and the migration of young people from rural area to the urban area in order to find employment, can cause the old age people to become alone and to choose the institutional care. In this study which is made on the base of this context, it is discussed how the old age people, living in institutional care within the socio-economic deprivation, perceive the Turkish music, how the music is in a relationship with them, which has an important place in human life. In this study, a survey is applied to 100 old age people living in Istanbul Darülaceze Directorate and conclusions were included in the study by making interpretation.