Edebi metinlerle yabancı dil öğretimi
  1. Tez No: 37125
  2. Yazar: FERİDUN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI ÖZET Çalışmamızda edebi metinlerin yabancı dil öğretiminde kullanım olanaklarını seçtiğimiz 12 örnek metin üzerinde araştırdık. Örnek metinlerin hepsi sınıf içinde ders materyali olarak kullanıldı ve ilk paragraflar ıdaki cümlelerin öğeleri fiil, isim, zaman, yer ve olay bakımından incelendi. Bu seçtiğimiz seviyedi bütün metinlerin hazırlık sınıfları için oldukça ağır olduğu ancak dördüncü sınıflar için normal ve faydalı olduğu gözlendi. Bu da bizi Okuma Metodunun bir ilkesi olan“Okuma materyali başlangıç öğrencisi tarafında anlaşılabilir olmalıdır”savını kabul etmeye götürdü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study, the use of literary text in language teaching was exemined on selected 12 texts. Selected texts were all used in the classroom as class materials and the elements of the sentences in their first paragraphs were analyzed in terms of verv, noun, time, place and plot. These selected texts were observed that they are all unsuccessful for the prep classes but are successful only for the fourth year students. And this result led us to accept the view of Reading Method that“reading texts must be accessible by the learners”.