Hizmet sektöründeki y kuşağı çalışanlarının iş hayatındaki beklentileri (İstanbul örneği)
Expectation of generation in business life that works in service industry (a study in İstanbul)
  1. Tez No: 371255
  2. Yazar: MELDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Y kuşağı çalışanlarının iş hayatındaki beklentilerinin incelenmesidir. Kurumların Y kuşağını tanıyarak, kendilerini gözden geçirmelerini ve işletmelerinde, sistemlerinde güncelleme yapma gerekliliğini ortaya çıkarması açısından önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında İstanbul'daki hizmet sektöründe faaliyet gösteren 232 kişinin katılımıyla anket uygulaması gerçekleşmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı olan Y kuşağının, iş dünyasındaki beklentileri diğer kuşaklardan farklı mıdır sorusuna yanıt aranmıştır. Anket aracılığıyla elde edilen verilerin analizleri ve testleri göstermiştir ki; Y kuşağı çalışanları iş dünyasında diğer kuşaklara göre farklı beklentilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Theaim of thisthesis is toexamineandinvestigate Y- Generationemployees' expectations in theirbusiness life. Theimportance of thisstudy is becuse it leadstheinstitutionstoaffiliatethe Y- Generationbyprovidingthattheyfirstlycheckupandexaminethemselvesandsecondlythey do somenecessaryupdatesaccordingtocurrentrequirements in theirsystemsandmanagements. Withinthescope of thisinvestigation, a survey has beencarriedoutwiththeparticipation of 232 peoplelabouring in the service sector of İstanbul. The main goal of thisexamination is thefollowingquestion:“Do the Y- Generation'sexpectationsdifferfromothergenerations?”Theanalysisandthetests of thedataobtained in theduration of thesurveyindicatesthattheemployeespertainingtothe Y- Generationpossessby a notablylargeamount of diverseexpectations in comparisonwiththeothergenerations in thebusinessworld.