Pasolini sinemasında Gramsci'nin hegemonya düşüncesi
Gramsci's hegemony think in Pasolini cinema
- Tez No: 376405
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini'nin filmlerinde, İtalyan filozof Antonio Gramsci'nin 'hegemonya' düşüncesinin temsili ele alınmıştır. Gramsci'nin hegemonya düşüncesi ele alındığında onun folklor, ortak duyu, sağduyu, felsefe, sivil toplum, zor, rıza gibi kavramlarının Pasolini sinemasındaki karşılığı da irdelenmiştir. Aynı zamanda Pasolini sineması özelinde, bazı filmlerin içeriği göz önünde bulundurulduğunda, bu kavramların aile ve mizah kuramları ile ilişkileri de kurulmuştur. Bu bağlamda hegemonya düşüncesinin hangi yönleriyle nasıl temsil edildiği ve filmlerin hegemonya mücadelesindeki rolü, Pasolini'nin Accattone (1961), Mamma Roma (1962), Aziz Matyas'a Göre İncil (1964), Şahinler ve Serçeler (1966), Teorema (1968), Domuz Ağılı (1969), Decameron (1971), Canterbury Öyküleri (1972), Bin Bir Gece Masalları (1974) ve Salo ya da Sodom'un 120 Günü (1975) filmleri inşacı temsil ve auteur yaklaşımı ışığında incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the representation of talian philosopher Antonio Gramsci's hegemony think in Italian director Pier Paolo Pasolini's films is discussed. Within the scope of Gramsci's hegemony think, notions as folklore, common sense, good sense, philosophy, civil society, power, consent are also be scrutinezed in Pasolini's films. On the other hand, some Pasolini's films are be taken into consideration, these notions are linked with the family and humor theories. Within this context, the think of hegemony is represented in which properties, how is it represented and the role of Pasolini's films in the struggle for hegemony are searched in Pasolini's Accattone (1961), Mamma Roma (1962), The Gospel According To St. Matthew (1964), The Hawks and The Sparrows (1966), Teorema (1968), Porcile (1969), Decameron (1971), Canterbury Tales (1972), Arabian Nights (1974) and Salo or 120 Days of Sodom (1975) through the approach of constructivist representation and the autheur theory.