İş dünyasında sistem ve strateji'nin rolü -stratejik pazarlama yönetiminde bilişim teknolojileri ve sistemleri'nin etkin kullanımı : Stratejik e-pazarlama yönetimi
The role of system and strategy in business world -the efficient utilization of information technologies and systems in strategic marketing management: Strategic e-marketing management
- Tez No: 371271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YRD.DOC.DR. TALAT FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Değişim rüzgarlarının hakim olduğu küresel pazarda, iki kavram belirleyici rolleri ile öne çıkmıştır; Sistem ve Strateji. Bilimsel düşünce yapısına hakim olan Sistem kavramı, gerek örgüt yapılanmalarını biçimlendirmesi ile, gerekse Bilişim Teknolojileri ve Sistemleri olarak, küresel pazarın her alanına nüfus etmiş ve çok önemli bir uygulama alanı bulmuştur. Diğer yandan, özü itibariyle, 'Mücadele Yönetimi' anlamına gelen Strateji kavramı ise, özellikle küresel pazarda işletmelerin ihtiyaç duyduğu sürdürülebilir rekabet yönetiminde, birincil derecede önemli bir yönetsel kavram konumundadır. Bu Tez'in amacı, Sistem ve Strateji kavramlarının, iş dünyası içerisinde nasıl bir uygulama alanı bulduğunu açığa çıkarmak ve üstlendikleri rolleri açıklamaktır. Bu bağlamda Strateji, Stratejik Yönetim'le ve Sistem'de, Bilişim Teknolojileri ve Sistemleri olarak, Tez'de ağırlıklı olarak karşılık bulmuştur. Tez'in uygulama bölümüne kaynaklık eden son bölümü ise, Stratejik E-Pazarlama Yönetimi konusuna ayrılmıştır. Tez çalışmasının araştırma/uygulama bölümünde ise, E-Pazarlama aktivitelerinin, tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini araştırmak üzere anket çalışması yapılmış ve sonuçları bilimsel olarak (SPSS paket programından yararlanılarak) değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Online Tüketici, internet kullanımı ve Online Alışveriş konusunda istekli olmasına karşın, işletmelerin, E-Pazar'ın verimli kullanılması açısından, E-Pazarlama aktivitelerinde yetersiz kaldıkları gözlemlenmiştir. Uygulama bölümünün sonuçları da dikkate alınarak denebilir ki, Online Tüketici, bilgiyi etkili biçimde kullanan, yüksek öneme sahip bir Rekabet Kuvveti'ni temsil etmektedir. Bu gerçeğinin işletmelerce yeterince anlaşılabilmesi, ve gereğinin yerine getirilebilmesi ancak E-Pazarlama'nın stratejik düzeyde ele alınmasıyla; diğer bir ifadeyle Stratejik E-Pazarlama Yönetimi ile mümkün olacaktır
Özet (Çeviri)
In the global market which has been directed by winds of change, two concepts have come into prominence due to their decisive roles; namely Strategy and System. The concept of System which dominates scientific thinking structure , has found a very important application area that penetrated all areas of global market either by shaping organization structuring or by means of Information Technologies and Systems. On the other hand, the concept of Strategy which in essence means“Competition Management”, has been a primarily important managerial concept that enterprises require especially for sustainable competitive management in the global market. The goal of this thesis is to reveal how the System and Strategy concepts find an application field in business world and to explain the roles they undertake therein. In this context, throughout the thesis, mainly, Strategy is correlated with Strategic Management and System is correlated with Information Technologies and Systems. The last part of the thesis, which constitutes the source for the application part, is spared for Strategic E-Marketing Management. In the research/application part of the thesis, a survey is conducted on impacts of E-Marketing activities on consumer purchasing behaviour and the results have been scientifically evaluated using SPSS package software. On the basis of the results obtained from the research, it is observed that altough the Online Consumer holds a“willing”attitude towards internet usage and Online Marketing, the corporations prove to be inadequate with respect to efficient utilization of E-Market by means of E-Marketing activities. Taking into consideration the results obtained in the application part, it can be alleged that Online Consumer represents a crucial Competitive Force that effectively makes use of information. Adequate comprehension of this fact by corporations and fulfilling its essentials can be achieved only by evaluating E-Marketing at a strategic level; that is via Strategic E-Marketing Management.