Hizmet sektöründe bilgi teknolojilerinin kullanımı ve verimliliğe etkisi: İzmir defterdarlığında bir araştırma
The usage of information technologies in service sector and effects to the productivity:a research in İzmir revenue office
- Tez No: 371280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hizmet sektörü (kamu kurumları) nün hizmet ve çalışanlarının verimliliğini, önceki yıllarda klasik yöntemlerle icra ettikleri faaliyetlerin uygulamaların yerine günümüz gelişen teknolojilerini etkin bir şekilde kullanabilmesi ile gerçekleşeceği artık kaçınılmazdır. Günümüz teknolojilerinin hizmet sektörü için faydalanılan muazzam sistemler bilgi teknolojileri sistemleridir. Bu kapsamda bilgi teknolojilerinin hizmet faaliyetlerinde, kurumların kaynaklarını kullanımı, hizmet kalitesinin artırımı, yöneticiler için ise işlem süreçlerinin takibi, kurumsal hedef ve stratejilerin oluşturulması hususlarında muazzam analizler sunmaktadır. Ancak bilgi teknolojilerinin kullanımına geçiş sürecinde personelin teknolojiye ön yargılı olmaları verimliği olumsuz etkilemektedir. Hizmet sektöründe bilgi teknolojilerinin kuruma özgü faaliyetler arası entegreli bir şekilde kullanımı ile zaman, mekan, güncellik ve verimlilik açışından tasarruf sağlanmış olmaktadır. Anılan unsurlarda elde edilen tasarruflar müşteri memnuniyeti yani insanların hizmet alım kalitesini artırarak yaşama büyük katkı yapmaktadır. Bu çalışmada bilgi teknolojilerinin, hizmet sektöründe çalışan verimliliği, bilgi paylaşımı, veriden yararlanma ve bilgisayardan yararlanma gibi konular arasında ilişkiler incelenmiştir. Bu bağlamda araştırma teorik konuların ardından uygulama ve anket araştırması yapılarak SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) den yararlanışmış, istatistiki analizler yorumlanmış ve genel yargılara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is no longer inevitable that instead of performing activities via conventional methods, the public service sectors will able to increase the service and personnel productivity in condition that they use the current developing technolojies effectively. One of the stupendous nowadays technolojies for public service sectors is information technoloji systems. In this context, in public services activities, information technolojies offer stupendous analysis in resources using, puclic services productivity increasing, and also offer for the administrators to observe the processes, institutional targets and constitute the strategies. However, the personnel being prejudge to the technology affect the productivity in bad way in the process of switching to the using of information technolojies By using the information Technologies inter activities of public services own applications, it is provided to save time, environment requirement, being updated and productivity which contribute to increase the customer relations and receving the services quality. In this thesis, it has been examined the relations between information systems, public services personnel, knowledge sharing, using the data and computers. In this context, after teorical units, it has been interpreted the statistical analysis and reached the general jurisdiction by performing sample practice and survey research with SPSS(Statistical Package for the Social Sciences).