İzmir ili Bayındır ilçesi kapalı yaşam alanlarında radon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of radon levels of indoor living areas in Bayindir district Izmir
- Tez No: 371350
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURULLAH KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Radon topraktan havaya geçen doğal bir radyoaktif gazdır. Radon gazı yeryüzünde mevcuttur ve toprakta bulunan uranyum konsantrasyonuna bağlı olarak yoğunluğu değişmektedir. Radon araştırmacılar tarafından sigaradan sonra ikinci derecede akciğer kanserine yol açan bir risk faktörü olarak görülmektedir. Toplumlar radonun insan sağlığına olan etkisi hakkında az bilgiye sahiptir. Fakat göreceli basit önlemlerle bu tehdit önlenebilir. termal sularda bolca bulunan radonun düzenli ölçümü, bu sulardan şifa bulmak için yararlanan insanlar açısından önemlidir. Bu çalışmada termal bir alan olan Bayındır-Dereköy bölgesindeki termal tesislerde suda ve bina içinde, termal tesislerin etrafındaki evlerde ve termal tesislerin yakınındaki bir ilkokulda bina içi radon konsantrasyonu değişimleri bir yıl boyunca periyodik olarak ölçülmüştür. Çalışmamızda jeotermal suların radon konsantrasyonları kolektör metodu, bina içi radon konsantrasyonları ise katı hal nükleer iz kazıma dedektörleri (LR-115 Tip 2 alfa duyarlı filmler) ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler uluslararası kuruluşlarca verilen limit değerlerle karşılaştırılmıştır ve limit değerlerin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radon is a natural radioactive gas in air and soil . Radon gas exists in the earth naturally and its concentration varies depending on the uranium concentration in the soil . By researchers, after smoking radon gas is the secondary cause of lung cancer. People have little information about the effects of radon on human health. However, these threats can be prevented with relatively simple measures. Regular measurement of radon that is found in abundance in thermal waters is important for people that benefit to find health from thermal waters. In this study, in Bayındır-Dereköy thermal area, radon concentration variations were measured in water and air in thermal spas, in air in homes around the thermal spas and in air in an elementary school close by spas. In my study, the radon concentration of geothermal water was determined by using collector method and the radon concentration of indoor air was determined by using solid-sate nuclear track detector (LR-115 Type 2). The data obtained were compared with acceptable limit values which are specified by International organizations and the radon concentrations in this area are low than acceptable limit values.