Coulomb artı lineer potansiyelde kuantum durumlar
Quantum states for coulomb plus linear potential
- Tez No: 4391
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
COULOMB ARTI LİNEER POTANSİYELDE KUANTUM DURUMLAR (Yüksek Lisans Tezi) Mahmut EKEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Bu çalışmada Coulomb artı' lineer potansiyel için, WKB (Wentzel Kramers Brillouin) metodu ve lineer terim perturbasyon olarak alındığında zamandan bağımsız pertur- basyon metodu (time independent perturbation theory) kul lanılarak enerji özdeğerleri bulunmuş ve karşılaştırıl- mıştır. Negatif enerji durumlarında iki metodun uyum için de olduğu gösterilmiş/ ve bu sonuç tartışılmıştır.-- ii
Özet (Çeviri)
QUANTUM STATES FOR COULOMB PLUS LINEAR POTENTIAL (M.Sc. Thesis) Mahmut EKEN GAZ± UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In this study the i(7KB (Wentzel Kramers Brillouin) approximation is used for the Coulomb plus linear potential. We find the energy eigenvalues and compare them with the perturbation theory when the linear term is taken as perturbation. For negative energy states two methods give the same spectrum. We discuss this result at the end. iii