Güllük körfezi ve civarının herpetofaunası
The herpetofauna of Güllük gulf and vicinity
- Tez No: 371402
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Güllük Körfezi (Milas/Muğla) ve civarındaki kurbağa ve sürüngen türlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Şubat-Eylül 2013 ayları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda; alanda 14 familya ve 21 cinse ait toplam 23 türün dağılış gösterdiği tespit edilmiştir. Toplanan örnekler morfolojik karakterleri (folidosis, renk-desen, vücut ölçüm ve oranları) bakımından incelenmiş ve taksonomik durumları mevcut literatür ile tartışılmıştır. Ayrıca arazi çalışmaları esnasında gözlenen türlerin biyolojik ve ekolojik özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve popülasyonları olumsuz yönde etkileyen faktörler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the species of amphibians and reptiles was to intend Gulf of Güllük (Milas / Muğla) and vicinity. Conducted between February-September 2013 Month as a result of land area belonging to 14 families and 21 genera in which the distribution of 23 species were identified. The collected samples were examined for morphological characteristics (Folidosis, color-pattern, body measurements and ratios) and taxonomic status has been discussed with the existing literature. Also observed during field studies of biological and ecological characteristics of the species and provided information about factors that adversely affect populations were discussed.