Cystoseira ercegovicii üzerinde gelişim gösteren epifitlerin mevsimsel dağılımı ve bu mevsimsel dağılıma neden olan biyokimyasal etmenlerin araştırılması
Investigation of the ecological and seasonal changes effects the epiphytic micro-flora that effects the pholorotanin production on Cystoseira ercegovicii
- Tez No: 371416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ TÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Besin, yaşam alanı, üreme gibi fonksiyonların yerine getirilebilmesi için sucul ortamlarda çeşitli rekabet ve birlikte yaşam stratejileri gözlenmektedir. Bu rekabet stratejilerden biri de epifitizmdir. Yaptığımız bu çalışmada Cystoseira ercegovicii Giaccone üzerinde gelişimini sürdüren epifitlerin tallus üzerindeki dağılımı incelenmiştir. Epifitlerin tallus üzerindeki dağılımında fenolik bileşiklerden florotanin maddesinin etkisi ve bu maddenin mevsimsel ve epifitlere göre değişimi araştırılmıştır. Bu çalışmada florotanin mevsimsel değişimindeki miktarının belirlenesi için HPLC analizi, C. ercegovicii üzerindeki epifitlerin mevsimsel değişimi ve kompozisyonunu belirlemek için DGGE analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile C. ercegovicii' den elde edilen florotaninin mevsimlere göre miktarının nasıl değiştiği saptanmış, flortaninin epifitler üzerindeki etkisi ve florotanine bağlı olarak C. ercegovicii üzerindeki epifitlerin kompozisyonundaki çeşitliliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organisms have some strategies such as competition and co-existence for nutrient, habitat and breeding in aquatic systems. One of the competitive stratagy is epiphythism which effects the regulation and biosyntesis of seconder metabolites of the organisms. In our study, we investigated the distrubution of the epiphytes and the quantity of phenolic components, phlorotannins, effected by these epiphytes on thallus of Cystoseira ercegovicii.Giaccone We performed HPLC analysis to search the seasonal variations of pholorotaninns and the DGGE analysis to examine the composition of epiphytes on the C. ercegovicii thallus.