Azadırachtın'in melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera:Gryllidae)'ta testise etkileri
The effects of azadiractin on melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera:Gryllidae) testis
- Tez No: 371415
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tarım ilaçlarının bilinçsiz ve kontrolsüz kullanımı sonucu çevrede oluşturduğu olumsuz etkiler günümüzün önemli sorunları arasında yer almaktadır. Son yıllarda kimyasal pestisitlere alternatif oluştumak amacıyla bazı bitki ekstratlarının, zararlıların mücadelesinde kullanımı önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Azadirachta indica A. Juss bitkisinden elde edilmiş Neemix preparatının laboratuar koşullarında (sıcaklık: 28+2 C; bağıl nem: %45-50; fotoperiyot: 16 saat aydınlık/ 8 saat karanlık) kültürü yapılan Melanogryllus desertus testisleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, örnekler bir kontrol dört deneme grubuna ayrılmıştır. Deneme gruplarında; azadirachtin'in dört farklı konsantrasyonda (100,150,250 ve 500 ppm) ergin erkek bireylere besin içinde verilmiştir. Azadirachtin uygulamasını takiben 96 saat sonra kontrol ve deneme grubu hayvanlarının testisleri disekte edilerek, ışık mikroskobunda incelenmesi için gill's hematoksilen, hematoksilen-eozin ve mallory trichrome ile boyanıp hazırlanmıştır. Azadirachtin uygulaması sonucunda; konsantrasyonla doğru orantılı olarak, testislerde dejeneratif değişikliklerin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Azadirachtin'e maruziyet, olgun sperm miktarında belirgin bir azalmaya neden olmuştur. Spermatogenetik hücrelerde deformasyon ve vakuole ek olarak nekroz oluşumu da not edilmiştir. Saptanan bu sonuçlara göre Azadirachtin, testiste histopatolojik hasara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of today's biggest problems is the unrestricted and uncontrolled use of agricultural pesticides and its negative effects on the enviroment. In recent years, alternative to chemical pesticides, using some plant exracts on the pest conflict become more important. In this study, the Neemix preparate, derived from Azadirachta indica A. Juss plant used on laboratory conditions cultured (temperature: 28+2 C, relative humidity: %45-50; photoperiod: 16 hours daylight, 8 hours darkness) Melanogryllus desertus testis have been analysed. For this purpose, the samples have been divided into one control and four experiment groups. In experiment groups; Azadirachtin has been given to male subjects in nutrients out of 4 differents concentration (100,150,250 and 500 ppm). Following azadirachtin procedure, after 96 hours, the testis of animal in control and experiment groups have been dissected and has been dyed with gill's-hematoxylin and prepared to be analysed in light microscope. As a consequence of Azadirachtin produce, some degenerative changes have been observed in the direct proportion with concentration. The exposure to Azadirachtin has a clear decrease in the amount of mature sperm. In addition to the deformation and vacuole in the spermatogenic cells and necrosis has been noted. According to the established results, Azadirachtin has caused histopathological damage over testis.