Düzgün uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems on uniform spaces
  1. Tez No: 371582
  2. Yazar: DEMET BİNBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ ÖÇAL, PROF. DR. ARAP DURAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada düzgün uzaylar üzerinde tanımlı E-uzaklık fonksiyonu yardımıyla oluşturulmuş kısmi sıralama kullanılarak bazı temel topolojik yapılar ve tanımlar, sıralı düzgün uzaylarda karışık monoton lineer büzülme dönüşümleri ve karışık monoton büzülme dönüşümleri için verildi. İki dönüşüm için bazı ikili çakışık ve ikili ortak sabit nokta teoremlerine örnekler verildi. Ayrıca düzgün uzaylarda E-bağdaşık dönüşümler için ikili sabit nokta, ikili çakışık nokta ve ikili ortak sabit nokta teoremleri verildi. Son olarak çoğul değerli monoton dönüşümler için bazı sabit nokta teoremleri ve örnekleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this study the partial ordered relation with used the E-distance function in uniform spaces was defined and using this relation some basic topological structures and definitions were given for mixed monotone linear contraction mappings. Some examples were given for some coupled coincidence and common coupled fixed point theorems. Furthermore coupled fixed point theorems and common coupled fixed point theorems were given for E-compatible mappings in ordered uniform spaces. Lastly some fixed point theorems and examples for multivalued monotone mappings in ordered uniform spaces.