Konik metrik ve düzgün uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems in cone metric and uniform spaces
  1. Tez No: 536455
  2. Yazar: VİLDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. A. DURAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında konik metrik uzaylarda ve düzgün uzaylarda bazı sabit nokta teoremleri incelenmiştir. Öncelikle ön bilgiler, bazı temel tanım ve teoremler verildi. Genel hatlarıyla konik metrik uzaylar tanıtıldı. Konik metrik uzaylarda çakışma noktası ve sabit nokta incelendi ve zayıf bağdaşık dönüşümler için çakışma noktasının sabit noktaya eşit olacağı görüldü. Ayrıca düzgün uzaylarda integral tipte iki büzülme koşulunu sağlayan dönüşümler için bazı sabit nokta teoremleri incelendi. Son olarak düzgün uzaylarda küme değerli zayıf büzülmenin random iterasyonu ve küme değerli dinamik sistemler ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some fixed point theorems in cone metric and uniform spaces have been studied. At first, background information, some basic definitions and theorems were given. Then cone metric spaces were given fundamentally. In cone metric spaces, coincidence point and fixed point have been studied and it was seen that coincidence point is same with fixed point for weakly compatible mappings. Also some fixed point theorems for selfmappings satisfying two contractive conditions of integral type in uniform spaces have been studied. Lastly set-valued dynamic systems and random iterations of set-valued weaker contractions in uniform space were given.