Kompleks fibonacci p-sayıları ve fibonacci-p kuaterniyonları
Complex fibonacci p-numbers and fibonacci-p quaternions
  1. Tez No: 371587
  2. Yazar: NAZMİYE FEYZA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada ilk olarak kompleks Fibonacci sayıları p+1. mertebeden indirgeme bağıntıları kullanılarak kompleks Fibonacci p-sayılarına genelleştirildi. Ayrıca kompleks Fibonacci p-sayıları ile ilgili bazı özellikler verildi ve başlangıç koşulları Lucas p-dizisine uygun olarak seçilerek bazı sonuçlar elde edildi. Daha sonra kompleks Fibonacci p-sayılarının bir genişlemesi incelendi. Çalışmanın son kısmında ise kompleks Fibonacci p-sayılarının bir genişlemesi olan Fibonacci-p kuaterniyonları tanımlandı ve normu hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, the complex Fibonacci numbers are generalized to complex Fibonacci p-numbers by using p+1th order recurrence relations. Moreover, some properties are given for these numbers and some results are obtained by choosing the initial conditions pursuant to Lucas p-sequence. Then, an extension of complex Fibonacci p-numbers is examined. In the last part of the study, Fibonacci-p quaternions, which is an extension of complex Fibonacci p-numbers, are defined and the norm of this quaternion is computed.