Yeşil bina sertifika sistemleri: Türkiye için bir sistem önerisi
Green building certification systems: Suggestion of a system for Turkey
- Tez No: 371655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Binaların çevresel performanslarının arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla inşaat sektöründe 1990 yılından başlayarak uluslararası ve ulusal ölçekte çok sayıda yeşil bina sertifika sistemi geliştirilmiştir. Süreç içerisinde bu sistemlerin kullanımı tüm dünyada yaygınlık kazanmıştır. Ancak, ortaya çıkarıldıkları ülkelerin bölgesel ve ekonomik özellikleri, standartları ve yasaları kapsamında oluşturulan bu sertifika sistemlerinin, başka ülkelerin yerel şartlarında uygulanmaları sürecinde birtakım adaptasyon sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Türkiye'de de 2009 yılından bu yana yeşil bina sertifikası almaya hak kazanan bina sayısında hızlı bir artış gözlenmektedir. Türkiye'de henüz uygulamada olan yerel bir sertifika sistemi olmaması yabancı sertifika sistemlerinin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk yerel boyutta ele alındığında standartlar, mevzuat, inşaat teknolojileri, hukuki alt yapı ve iklim farklılıkları gibi sebeplerle önemli adaptasyon sorunları yaşanmaktadır. Yaşanan sorunlardan dolayı Türkiye'de yerel şartlara uygun bir yeşil bina sertifika sistemine gereksinim duyulmaktadır. Bu amaçla tez çalışmasında, dünyada yaygın olarak kullanılan yeşil bina sertifika sistemleri ile Türkiye'de henüz taslak olarak hazırlanmış olan sistemler incelenmiştir. İncelenen sistemler çerçevesinde Türkiye için yerel şartlara uygun alternatif bir yeşil bina sertifika sistemi önerilmiştir. Önerilen sistemin değerlendirme süreci, değerlendirme ölçütleri, türleri ve düzeyleri tanımlanmış ve tez çalışması kapsamında incelenen yeşil bina sertifika sistemleriyle karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regarding the construction sector, numerous green building certification systems have been developed over both national and international bases since 1990 in order to make contribution to the improvement of environmental performances of buildings. Throughout this period, these systems have turned out to be used widely all over the world. Green building certification systems are formed by considering the regional and economical conditions, specifications and the law of the origin country where the system is intended to be applied. Thus, particular problems arise while the application in other countries not having compatible characteristics with the origin country of the certificate system. In Turkey, a rapid increase has been observed in the number of buildings that entitle to hold a green building certificate since 2009. On the other hand not having a local certification system makes it compulsory to implement foreign systems in Turkey. In local scale, this obligation creates some particular problems of adaptation regarding standards, legislations, construction technologies, legal acts, and climatic differences. In order to eliminate these problems, a local green building certification system is required in Turkey as well. In this study, green building certification systems widely used in the world and local certification systems introduced as draft yet are examined. Within the framework of the certification systems examined, an alternative local green building certification system is proposed. Under the scope of this study; evaluation process and criteria, types and levels of the proposed system are defined in addition to the comparison with the examined green building certification systems.