Yıldız-sayılabilir uzayların bazı kardinal genişlemeleri
Some cardinal extensions of the star-countable spaces
  1. Tez No: 371658
  2. Yazar: SERVET SOYARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, topolojik uzaylarda yıldız sayılabilirlik ile bazı kompaktlık türleri arasındaki ilişkilere değinilmiş ve“On the Extent of Star Countable Spaces”,“A Survey on Star Covering Properties”isimli makalelerdeki bazı teoremlerin kardinal genişlemeleri elde edilmiştir. Bu kardinal genişlemelerden biri“X bir T1- uzayı ve zayıf (m^+ ,m)- metaLindelöf uzay olmak üzere X in yıldız-≤m olması için gerek ve yeter şart ext(X)≤m olmasıdır.”biçimdedir.
Özet (Çeviri)
In this study, relations between star countability and some compactness types in the topological spaces are mentioned and cardinal extensions of some theorems which are in the articles named“On the Extent of Star Countable Spaces”and“A Survey on Star Covering Properties”are obtained. One of the cardinal extensions is“If a space X is a T1 -space and a weakly (m^+ ,m)-metaLindelöf space, then X is star-≤m if and only if ext(X)≤m.”