Temel haberleşme laboratuvarı için bilgisayar destekli modülasyon demodülasyon deney seti
Computer aided modulation demodulation training kit design for basic communication laboratory
  1. Tez No: 371664
  2. Yazar: MESUT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, temel haberleşme laboratuvarında kullanılabilecek, bilgisayar destekli 8 farklı modülasyon/demodülasyon deney seti tasarlanmış, simüle edilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Sistem, donanım ve yazılım olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Donanım kısmında; Genlik Modülasyonu (AM), Frekans Modülasyonu (FM), Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM), Frekans Bölmeli Çoğullama (FDM), Zaman Bölmeli Çoğullama (TDM), Genlik Kaydırmalı Anahtarlama (ASK), Frekans Kaydırmalı Anahtarlama (FSK), Faz Kaydırmalı Anahtarlama (PSK) deney setleri tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Yazılım kısmında, donanım kısmında modüle edilen ses sinyallerinin demodüle edilmesi için gerekli olan devreler Matlab Simulink programıyla hazırlanmıştır. Yazılım ve donanım kısımları beraber kullanılabildiği gibi ayrı ayrı da kullanılabilmektedir. Gerçekleştirilen sistem, spektrum analizör gibi pahalı aletlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Sistemde, 0,02-20 kHz aralığındaki ses sinyalleriyle çalışma yapılmıştır. Donanım kısmının bilgisayara aktarma yöntemi (RS-232 veya USB) değiştirilerek ses sinyallerinin modülasyon/demodülasyon frekansları arttırılabilir. Deney setine farklı deneyler eklenerek daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, computer aided eight different modulation/demodulation training kit is designed, simulated and performed for basic communication laboratory. The kit is composed of two parts as hardware and software. In hardware part, Amplitude Modulation (AM), Frequency Modulation (FM), Pulse Width Modulation (PWM), Frequency Division Multiplexing (FDM), Time Division Multiplexing (TDM), Amplitude Shift Keying (ASK), Frequency Shift Keying (FSK), Phase Shift Keying (PSK) training kits are designed and performed. In software part, the circuits, which are needed to demodulate the sound signals that modulated in hardware part, are designed with Matlab Simulink software. The software and hardware parts can be used either together or separated. The performed system removed the requirements of expensive laboratory tools like spectrum analyzer. In this design, 0.02-20kHz frequency band sound signals are used. The modulation/demodulation frequency interval can be increased by changing the transfer method (RS-232 or USB) of sound signals to computer. The training kit can be improved by adding different experiments.