Akdeniz Körfezleri dalga enerji atlası
Wave energy atlas for the bays of Mediterranean Sea
- Tez No: 371663
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir kıyı bölgesini etkileyen dalgaların genel özelliklerini belirten dalga iklimi, hemen hemen tüm kıyı ve deniz etkinlikleri için göz önüne alınması gereken temel bir unsurdur. Kıyı yönetimi, mühendisliği, planlaması ve geliştirmesi etkinlikleriyle ilgilenenler için dalga atlası çok değerli bir kaynaktır. Dalga atlası elde etme çalışmaları, dalga tahminleri ile dalga ilerlemesi sonuçlarının uygun bir biçimde sunulmasını içerir. Ülkemizde, uzun süreli dalga yüksekliği verileri bulunmadığı için sayısal modeller yardımıyla uzun süreli ölçülmüş rüzgâr hızlarından, rüzgârın etkisiyle oluşan dalga yükseklikleri tahmin edilebilmektedir. Bu aşamada, sayısal modeller önemli birer tahmin araçları olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu çalışma yenilenebilir enerji kaynakları başlığı altında, Akdeniz Körfezlerindeki dalga enerjisinin miktarının bölgelere göre değişimini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Wave climate which indicates the general properties of waves effecting a coastal zone, is a base factor that should be considered for almost all coastal activities. It is a very valuable resource for the ones who are interested in coastal management, engineering, planning and development. Wave atlas studies include the presentation of wave estimations and wave propagation in a suitable manner. In our country, since there is not enough long-term measurements of wave heights, the wave heights, induced by winds, can be estimated from long-term measurements of wind velocities by numerical models. At this stage, numeric models are important estimation tools. This study will present the wave energy potential and its variation according to regions in the mediterranean bays under the concept of renewable energy sources.