Assessing preservice mathematics teachers' statistical reasoning
Matematik öğretmen adaylarının istatiksel akıl yürütmesinin ölçülmesi
  1. Tez No: 371783
  2. Yazar: RABİA KARATOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Garfield (2002) istatiksel akıl yürütmeyi istatiksel bilgiyi anlama, kullanma ve veriye dayalı çıkarımda bulunabilmek olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı matematik öğretmen adaylarının istatiksel akıl yürütmelerini incelemektir. Katılımcılar İstanbul'da bölümlerinin son sınıfında okuyan 91 ortaöğretim ve 82 ilköğretim matematik öğretmeni adayıdır. Çalışmada İstatiksel Akıl Yürütme Testi (Statistical Reasoning Assessment – SRA) kullanılmıştır (Garfield, 2003). Test Türkçe'ye çevrilmiş, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Testin Türkçe hali elde edildikten sonra, öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Veri betimsel olarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre hem ortaöğretim hem ilköğretim matematik öğretmeni adayları olasılığı yorumlamada, bağımsızlığı anlamada, iki yönlü tabloları anlamlandırmada ve büyük örneklemlerin önemini anlamada başarı gösterdiler. Fakat ortalamayı seçmede, olasılık hesaplamada, örneklem çeşitliliğinde ve ilişki ve nedenselliği ayırt etmede zorlandıkları bulunmuştur. Ayrıca, küçük sayılar kavram yanılgısına ve eşit olasılık yanlılığına sahip oldukları görülmüştür. Ek olarak ortaöğretim ve ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının istatiksel akıl yürütmesi karşılaştırılmış ve istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu durumda, bulgulara göre istatiksel akıl yürütme kavramlarının geliştirilmesi ve kavram yanılgılarının ortadan kaldırılabilmesi için matematik eğitimi programlarında istatistik dersine önem verilmesi tavsiye edilmektedir. İstanbul'daki öğretmen adayları hakkında elde edilen sonuçlar, Türkiye'deki diğer öğretmen adaylarının istatiksel akıl yürütmesinin incelenmesine dayanak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Statistical reasoning is to understand and reason with statistical information and make interpretations based on sets of data (Garfield, 2002). In this study, statistical reasoning types of preservice mathematics teachers studying in İstanbul were investigated. Participants were 91 secondary and 82 elementary school preservice mathematics teachers studying in the last semester of their program. Instrument was Statistical Reasoning Assessment – SRA (Garfield, 2003). It was translated to Turkish and then validity and reliability was examined before applying to preservice mathematics teachers. Data was analyzed descriptively. Results showed that both secondary and elementary school preservice mathematics teachers were successful in interpreting probability, understanding independence, interpreting two-way tables and understanding importance of large samples. On the other hand, there was lack of understanding in selecting appropriate average, correctly computing probability, sampling variability, distinguishing between correlation and causation. Also results showed that they had law of small numbers misconception and equiprobability bias. Furthermore a comparison between secondary and elementary school preservice mathematics teachers' statistical reasoning was done. Results showed that there was no statistical difference between their reasoning types. In this regard, the results suggest that in order to address and develop their understanding in concepts and misconceptions, statistics courses are suggested to be given importance in mathematics education programs. Results, portraying the statistical reasonig types of preservice mathematics teachers in Istanbul, might also be taken as a basis for further resarch investigating preservice mathematics teachers' statiatistical reasoning types in Turkey.