An examination of in-service secondary mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge and their technology integration self-efficacy
Ortaöğretim matematik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin ve teknolojiyi entegretme etme öz yeterliliklerinin incelenmesi
- Tez No: 371784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim matematik öğretmenlerinin algıladıkları teknolojik pedagojik alan bilgilerini (TPAB) ve teknolojiyi entegre etme öz-yeterliliklerini (TEÖY) tanımlamaktır. Çalışmanın diğer bir amacı ise TPAB ve TEÖY arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca bu çalışmada öğretmenlerin olası cinsiyet, yaş ve öğretmenlik deneyimi farklılıklarının TPAB ve TEÖY ile ilişkileri incelenmiştir. Bu çalışma İstanbul'daki 6 farklı ilçedeki FATIH projesi kapsamındaki okullarda çalışan 138 matematik öğretmeniyle yapılmıştır. Veri toplamak için Türkçeye çevrilmiş TPAB-M VE TEÖY ölçekleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre ortaöğretim matematik öğretmenlerinin TPAB algıları ve TEÖY orta seviyededir. Ayrıca TPAB ve TEÖY değişkenleri arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur. Demografik sonuçlara göre, erkek ve bayan öğretmenlerin TPAB algılarında anlamlı bir fark yokken TEÖY lerinde erkeler lehine anlamlı bir fark vardır. Ayrıca TPAB ve yaş arasında zayıf negatif korelasyon bulunmasına rağmen TEÖY ve yaş arasında güçlü negatif korelasyon bulunmuştur. Buna ek olarak ortaöğretim matematik öğretmenlerinin TPAB ve öğretmenlik deneyimleri arasında anlamlı bir fark yoktur. Fakat ortaöğretim matematik öğretmenlerinin TEÖY ve öğretmenlik deneyimleri arasında anlamlı bir fark vardır. Daha deneyimli öğretmenler için TEÖY ortalama puanı en düşük olarak kaydedilmiştir. Bulgulara dayanarak öğretmenler için mesleki gelişim programlarının sağlanması tavsiye edilebilir. Öğretmenlerin teknolojiyi öğretime entegre edebilmesi için sahip olması gereken bilgileri anlayabilmek için TPAB sini bir çerçeve olarak kullanmak ve güncel teknolojileri benimseyebilmeleri için TEÖY bir inanç olarak kullanmak faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify perceived technological pedagogical content knowledge (TPACK) and technology integration self-efficacy (TISE) of secondary mathematics teachers. In addition, the purpose was to examine the relationship between TPACK and TISE variables. Moreover, possible gender, age and years of experience diversities related to TPACK and TISE were examined. The research conducted with 138 secondary mathematics teachers from 28 different FATIH project schools in six districts of Istanbul. Turkish translated versions of TPACK-M and TISE scales were used to collect data. The results indicated that secondary mathematics teachers' perception of TPACK and their TISE are moderate level. Moreover, there was a strong relationship between TPACK and TISE variables. According to demographic results, there was no significant difference in TPACK perception of male and female mathematics teachers while there was significant difference in TISE of mathematics teachers in favor of males. Also, small negative correlation was found between age and mathematics teachers' TPACK perception though strong negative correlation was found between age and mathematics teachers' TISE. Furthermore, there was no significant difference in TPACK perception and teaching experience of secondary mathematics teachers. However, there was significant difference in TISE and teaching experience of secondary mathematics teachers. More experienced mathematics teachers recorded lowest mean score for TISE. Based on the findings, it is recommended to provide professional development programs for teachers. It could be useful to use TPACK as a framework to understand what knowledge teachers must have to integrate technology into teaching and TISE as a belief to adopt current technologies.