Work personality types and pre-service mathematics teachers' reasons for choosing mathematics teaching
Matematik öğretmen adaylarının mesleki kişilikleri ve matematik öğretmenliğini seçme nedenleri
- Tez No: 371785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada matematik öğretmen adaylarının mesleki kişiliklerini ve matematik öğretmenliğini seçme nedenlerini araştırılırken; aynı zamanda, cinsiyet, bölüm (ilköğretim matematik öğretmenliği, ortaöğretim matematik öğretmenliği) bazında farklılıklar da incelenmiştir. Bunlara ek olarak, mesleki kişilik ile matematik öğretmenliğini seçme nedenleri arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Bu araştırmaya Türkiye'deki 9 üniversiteden toplam 384 ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmeni adayı katılmıştır. Bu araştırmanın amacı 3 boyutludur. İlk amacı, matematik öğretmenlerinin, matematik öğretmenliği kariyerini seçme nedenlerini araştırıp, cinsiyet ve bölüm farklarını incelemektir. Katılımcıların matematik öğretmenliğini seçmedeki en etkili nedenleri toplumsal eşitliği arttırmak, çocukların/gençlerin geleceklerini şekillendirmek gibi sosyal sorumluluk nedenleri olurken, katılımcılar en düşük puanı matematik öğretmenliğini yedek plan olarak seçme kategorisine vermişlerdir. Araştırmanın ikinci amacı, Holland'ın (1997) meslek seçim teorisi ışığında Türk matematik öğretmenlerinin mesleki kişiliklerini araştırıp, cinsiyet ve bölüm farklarını incelemektir. Teoriyle tutarlı olarak katılımcılar genel olarak sosyal, sonra araştırmacı kişilik tipinde çıkmıştır. Katılımcılar arasında en düşük kişilik tipi ise girişimcidir. Kadın katılımcılar artistik tipte erkeklerden anlamlı şekilde daha yüksek puan alırken, erkek katılımcıların ise gerçekçi kişilik tipindeki puanı kadınlara göre anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. Ayrıca araştırmacı kişilik tipinde ortaöğretim matematik öğretmenliği bölümündeki katılımcıların puanı, ilköğretim matematik öğretmenliğinde okuyan katılımcılara göre anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. Araştırmanın üçüncü amacı ise katılımcıların mesleki kişilik tipleri ile matematik öğretmenliğini seçmeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Sosyal kişilik tipi ile toplumsal eşitliği arttırmak, çocukların/gençlerin geleceklerini şekillendirmek, topluma katkıda bulunmak yüksek oranda ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the personality types and the reasons of Turkish pre-service mathematics teachers for choosing mathematics teaching and examines differences according to gender and level of teaching of the participants. It is also aimed to determine if there is a relationship between the personality types and reasons for choosing mathematics teaching. The participants of this study are 384 senior pre-service mathematics teachers from 9 universities in Turkey. The aim of the present study was threefold. First one was to examine the reasons given by Turkish pre-service mathematics teachers for choosing teaching as a career through demographic characteristics (gender and level of teaching) of the participants. Among participants, altruistic social utility reasons (enhance social equity, make social contribution, and shape future of children and adolescents) was the highest rated category of reasons. On the other hand, the fallback reason category was rated lowest. The second purpose was to examine the work personality types of Turkish pre-service mathematics teachers based on Holland's (1997) work personality types theory through demographic characters (gender and level of teaching). Social personality type category was rated highest which is consistent with the theory. Investigative work personality type was rated second highest while the enterprising category was rated lowest. The analysis showed that, women have significantly higher scores on artistic work personality type, while men have significantly higher score on realistic work personality type. Moreover, secondary mathematics pre-service teachers have significantly higher score on investigative work personality type compared to primary pre-service mathematics teachers. The third aim was to determine if there is a relationship between the reasons and work personality types of the Turkish pre-service mathematics teachers. Social utility values reasons were found to be highly related with social work personality type.