Failure behavior of undulated sandwich plates under out-of-plane loading
Kıvrımlı sandviç plakaların düzlem dışı yükleme koşullarındaki kırılma davranışı
  1. Tez No: 371786
  2. Yazar: ANIL UZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ, DOÇ. DR. NURİ BÜLENT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin amacı, özgün bir kor dizaynına sahip bir kıvrımlı sandviç yapının düzlem dışı yükleme koşullarındaki kırılma davranışını anlamaktır. Bu amaçla, üç-nokta eğilme testleri gerçekleştirilmiştir. Gerek kor, gerekse yüzey plakaları için seçilen malzeme e-cam elyaf takviyeli epoksi reçinedir. Kırılma yükü seviyesi ve modlarını tespit etmek için akustik emisyon yöntemi kullanılmıştır. Aktif kırılma modlarını tanımlamak için hızlı Fourier dönüşümü tekniği ile kırılma mekanizması temelli akustik dalgalar frekans temelinde incelenmiştir. Sonlu elemanlar hesaplamaları için gerekli olan kompozit malzeme mekanik özellikleri, gerçek-zamanlı akustik emisyon görüntülemesi altında gerçekleştirilen çekme testleriyle elde edilmiştir. Bunun yanısıra, kompozit özelliklerini belirlemek için yapılan mikromekanik temelli teorik hesaplamalar ve literatürün sağladığı değerler de kullanılmıştır. Sandviç plakanın kırılma davranışını tahmin etmek üzere elde edilen mekanik özelliklere sahip bir sonlu elemanlar modeli geliştirilmiş, analitik sonuçlar numerik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sekant algoritması kullanılarak kritik yük seviyesi bulunmuştur. Sonlu elemanlar yöntemiyle deneysel sonuçlar arasında başarılı bir uyum gözlenmiştir. Eğilme miktarıyla ölçülen reaksiyon kuvveti arasında başarılı bir korelasyon sağlanmıştır. Kırılma bölgesi, model tarafından isabetli bir şekilde tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis study is to understand the failure behavior of an undulated sandwich structure with a particular core design under out-of-plane loading conditions. For this purpose, three-point bending tests are performed. E-glass fiber-reinforced epoxy resin is selected as the material for both core and face sheets. Acoustic emission method is used to detect failure load levels. By carrying out fast Fourier transform technique, failure mechanism originated acoustic waves are investigated in frequency domain in order to identify activated failure modes. The mechanical properties of the composite material required for finite element calculations are obtained by conducting tension tests under real-time acoustic emission monitoring. Besides, theoretical calculations based on micromechanics are performed to determine composite properties and the values provided in the literature are also used. A finite element model of the sandwich structure with obtained mechanical properties is developed to predict the failure behavior and the analytical results are compared with the computational results. By following secant algorithm, critical load level is found. A promising agreement between the finite element model and the experimental results is observed. The successful correlation between the deflection and measured reaction force is obtained. The model succeeds to predict the region of failure accurately.