Mobility load balancing in self-organizing OFDMA networks
Kendi kendine düzenlenen DFBÇE ağlarda hareketli yük dengeleme
- Tez No: 371804
- Danışmanlar: DOÇ. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yük dengesizliği, tüm hücresel ağlarda hücre-kenarı kullanıcıları için verimsiz özkaynak kullanımı ve düşük veri hacmi ile sonuçlanmaktadır. Hareketli yük dengeleme (HYD), uzun dönem evrimi (UDE) içinde kendi kendine düzenlenen ağlar (KKDA) kavramının esas özniteliklerinden biridir ve hücreler arası düzensiz yük dağılmını dengelemeyi amaçlayan bir araç olarak ortaya konmuştur. HYD işlevi sanal hücre sınırlarını otomatik aktarma parametlerini ayarlayarak değistirir, böylelikle aşırı yüklü hücrelerin yükünün bir kısmı az yüklü bitişik komşulara kaydırılabilir. Hücre-kenarı kullancıları için bir diğer temel problem hücreler-arası girişimdir (HAG). HAG problemini azaltmak için hücreler-arası girişim eşgüdümü (HAGE) kapsamında ceşitli frekans planlama yöntemleri önerilmiştir. Önemli sayıda çalışma HYD'yi incelemiştir buna rağmen önceki çözümler HAG azaltma tekniklerinden yalıtılmıştır ve belli bir dağıtım stratejisi için yürütülmüştür. Bu tezde, HYD başarım gelişimi sabit HAGE yaklaşımlarıyla beraber farklı dağıtım stratejileri için dikkate alınmıştır. HYD başarımın farklı frekans planlama yöntemleri için, kesirli frekans yeniden kullanmı (KFYK) ve yumuşak frekans yeniden kullanımı (YFYK) olmak üzere, farklı dağıtıcılar, round-robin, orantılı adil ve en iyi-KKG olmak üzere, kullanarak değerlendirdik. HAG azaltma kazancını gösterirken kıstas oluşturabilmek için yeniden kullanım-1 ve yeniden kullanım-3 yöntemlerine de başvurduk. KFYK ve YFYK olaylarında hücre-içi YD mekanizması HYD işlevine hücreler-arası HYD ile birlikte dahil edilmiştir. Sonuçlar gösteriyor ki sabit HAGE kullanımı HYD başarımını hücre-kenarı spektrum verimliliği açısından yükseltirken, memnun olmayan kullanıcı sayısı azaltmıştır. Ek olarak, bitişik olmayan komşular en iyileme alanına eklendiğinde başarımın arttığını gozlemledik.
Özet (Çeviri)
In any cellular network, load imbalance results in inecient resource utilization and low throughput for cell-edge users. Mobility Load Balancing (MLB) is an essential feature of self-organizing networks (SON) concept in long term-evolution (LTE) and introduced as a tool to balance the uneven cell load among the cells. MLB functionality changes the virtual cell borders with automatic handover parameter adjustment so that some of the load of the overloaded cells can be shifted to the less loaded neighbors. One other major problem for cell-edge users is inter-cell interference (ICI). To mitigate the ICI problem various frequency planning schemes are proposed in the scope of intercell interference coordination (ICIC). A signi cant number of studies have investigated MLB however previous solutions are isolated from ICI mitigation techniques and executed for a speci c scheduling strategy. In this thesis, the performance of MLB is considered jointly with static ICIC approaches for di erent scheduling strategies. We evaluate the performance of MLB for di erent frequency planning schemes, i.e. strict fractional frequency reuse (FFR) and soft frequency reuse (SFR) using di erent resource scheduling strategies, i.e. round-robin, proportional fair and best-CQI. We also apply reuse-1 and reuse-3 methods to provide benchmarks while showing the gain of ICI mitigation. In the cases of FFR and SFR, the intra-cell LB mechanism is included in MLB functionality together with inter-cell MLB. Results show that static ICIC enhances MLB performance in terms of cell-edge spectral eciency and reduces the number of unsatis ed users. Additionally, we observe the performance improvement when the non-adjacent neighbors of the overloaded cell are included in the optimization area.