Bazı sofralık kayısı çeşitlerinin depolanması üzerine araştırmalar
Investigations on storage of some table apricot varieties
  1. Tez No: 371951
  2. Yazar: BERNA ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET MISIRLI, DOÇ. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bazı sofralık kayısı çeşitlerinin soğukta muhafaza süresince kalite değişimlerini belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışmada, meyveler 0°C sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarında 35 gün süreyle depolanmıştır. Depolama süresince haftalık aralıklarla, depodan çıkarılan ürünler 2 gün süreyle 20°C sıcaklık ve %65-75 oransal nem koşullarında tutulduktan sonra bazı kalite parametreleri, fizyolojik ve patolojik bozukluklar incelenmiştir. Depolama süresinin ilerlemesiyle tüm kayısı çeşitlerinin ağırlık kaybında bir artış gözlenmiştir. Ağırlık kaybının sınırlı olmasında modifiye atmosfer (MA) ambalajının kullanımı etkili olmuştur. Meyve eti sertliğinde depolama süresine bağlı olarak bir azalış ortaya çıkmış, bu azalışlar kayısı çeşitlerine göre %10.0 ile %17.9 arasında bir değişim göstermiştir. Depolama süresinin ilerlemesiyle suda çözünür kuru madde miktarı Precoce de Tyrinthe ve Şekerpare çeşitlerinde artarken, Ninfa ve Iğdır çeşitlerinde azalmıştır. Titre edilebilir asit oranı tüm çeşitlerde azalmıştır. Depolama süresince kayısı meyvelerinin kabuk ve et renk değerleri (L*,C*, h⁰) çeşitlere göre artış veya azalış göstermiştir. İncelenen kalite parametrelerinde özellikle de ağırlık kayıbı ve meyve eti sertliği değerlerindeki değişimler depolamaya ilaveten raf ömrü sonrası daha belirgin olmuştur. Iğdır ve Şekerpare kayısı çeşitleri 35 günlük depolamaya ilaveten 2 gün raf ömrü sonrası kalitelerini korurken, Precocede Tyrinthe ve Ninfa kayısı çeşitlerinin sırasıyla 14 ve 21 gün muhafaza edilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine quality changes during cold storage and shelf life of some table apricot varieties, fruit were stored at 0⁰C and %90-95⁰C relative humidity for 5 weeks. Week intervals during storage, the products which remove from storage after were kept at 20⁰C and %65-75 relative humidity for 2 days some quality parameters and disorders were investigated. All apricots varieties with the progress of storage an increase weight loss was observed. Weight loss is limited was effective use modified atmosphere (MA) package. Apricot fruit frimness showed a decrease depending on storage, the decrease showed a change between %10.0 to %17.9 depends on apricots varieties. With the advencement of storage period while the increased the amount of soluble solids in varieties of Precoce de Tyrinthe and Şekerpare when decreased in varieties of Ninfa and Iğdır. Acidity (TA) decreased in all varieties. During storage, in the fruit pell and flesh, color (L*,C* and hº) increased or decreased in storage. Among investigated parameters, weight loss and softening of firmness became more appearent at shelf life stage. Iğdır and Şekerpare could be stored for 35 days + 2 days shelf life successfully whereas Precoce de Tyrinthe and Ninfa could be stored only for 14 and 21 days, respectively.