Yeni kamışsı yumak (Festuca arundinacea) çeşitlerinin Akdeniz ekolojisindeki çim kaliteleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the turf quality of some new tall fescue (Festuca arundinacea) cultivars in Mediterranean ecology
  1. Tez No: 371962
  2. Yazar: TEVFİK ERAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, 2012-2013 yılları arasında ve bir vejetasyon dönemi sürecinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada; Festuca arundinacea'nin bölgeye adapte olabilecek yeni çeşitleri (Eldorado, Millenium, Rebel Pro, Regiment-2, Tahoe, Tomat, Turbo RZ) ve kontrol olarak bir Lolium perenne çeşidi (Hawkeye) incelenmiştir. Bu seçeneklerin farklı mevsimlerdeki (ilkbahar, yaz, sonbahar, kış) çim alan özellikleri araştırılmış, bu amaçla çıkış hızı (gün), kaplama hızı (gün), kışa dayanıklılık (1-9 puan), kaplama derecesi (1-9 puan), yaprak dokusu (1-9 puan), yaprak rengi (1-9 puan), yenilenme gücü (1-5 puan), kardeşlenme durumu (1-5 puan), genel görünüm (1-9 puan), yabancı bitki oranı (1-5 puan) ve seyrekleşme derecesi (1-9 puan) karakterleri ele alınmıştır. Elde ettiğimiz bulgulara göre, çıkış hızı ve kaplama hızı açısından Lolium perenne çeşidi en iyi sonucu vermiş, bu özellik kışa dayanıklılık açısından da gözlenmiş, fakat yaz aylarındaki sıcağa ve kurağa dayanıklılığı saptanan genel görünüm puanları açısından ise Festuca arundinacea çeşitleri çok daha başarılı olmuştur. Festuca arundinacea'nin Millenium, Tahoe ve Rebel Pro çeşitleri yenilenme gücü, bölgenin kurak ve sıcak koşullarına adapte olabilme özelliği ve genel görünüm açısından diğer çeşitlerden daha başarılı bulunmuştur. Yaprak dokusu açısından Lolium perenne çeşidi daha iyi sonuç vermiş, seyrekleşme derecesi açısından ise Festuca arundinacea'nin aynı çeşitleri en yüksek puanlara sahip olmuşlardır. Ege Bölgesi'nin Akdeniz iklim koşullarında, serin iklim çimlerinden oluşturulacak yeşil alanlar amaçlandığında, koşullara dayanıklılık, olumlu genel görünüm, güçlü yenilenme gücü, vb. üstünlükleri nedeniyle Festuca arundinacea Millenium, Tahoe ve Rebel Pro çeşitlerinin önerilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the experimental fields of Field Crops Department, Agriculture Faculty of Ege University, in the duration of a vegetation period in between 2012-2013. In this research study, new cultivars (Eldorado, Millenium, Rebel Pro, Regiment-2, Tahoe, Tomat, Turbo RZ) of Festuca arundinacea adapted to Mediterranean conditionals and Lolium perenne cultivars (Hawkeye) were tested.. Peculiarities of these turf alternatives and performances during various seasons (spring, summer, autumn, winter) in some traits were also investigated. The traits like emergence (day), speed of cover (day), winter resistance (1-9 point), rate of cover (1-9 point), leaf texture (1-9 point), leaf color (1-9 point), regenerative capacity (1-5 point), tillering (1-5 point), visual turf quality (1-9 point), rate of weeds (1-5 point) and rate of thinning (1-9 point) were recorded. According to the results; the plots of Lolium perenne showed highest performance in terms of emergence and cover speed and same results were observed in winter resistance trait, but these plots ranked lower than Festuca arundinacea plots in terms of visual turf quality points which represents heat and drought resistance during summer period. Festuca arundinacea cultivars Millenium, Tahoe and Rebel Pro performed better than others in terms of regenerative capacity, adaptability to regional drought and heat conditions and visual turf quality. The plots of Lolium perenne displayed better performance with regard to texture and the same Festuca arundinacea cultivars had higher points in thinning trait than others. The cultivars Millenium, Tahoe and Rebel Pro of Festuca arundinacea sowings should be prefered because of the superiority in resistance to conditions, visual turf quality, regenerative capacity, etc., when the turf of cold season grasses in Mediterranean conditions were targeted.