Buğdayda (Triticum aestivum L.) Rus afidine dayanıklılık genlerinin kantitatif özellik lokus (QTL) haritalaması
Quantitative trait locus (QTL) mapping of resistance genes to Russian wheat aphid in bread wheat
  1. Tez No: 371963
  2. Yazar: REZA MOJARRAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ekmeklik buğdayda rus afidine (Diuraphis noxia) dayanıklılığın moleküler olarak incelendiği bu çalışmada dayanıklı (15 nolu hat) ve hassas (Basribey) genotiplerin melezlenmesi ile elde edilen F2 generasyona ait 150 bireyin DNA örnekleri alınarak dayanıklılık acısından incelenmiştir. Çalışmada F3 generasyonundaki testleme sonucuna göre F2' de alınan DNA örnekleri ile 2 dayanıklı ve 3 hassas bulk oluşturulmuştur. Ebeveynlerin polimorfizim göstermelerine göre seçilen 58 adet SSR primeri ebeveynler ve bulklara uygulanmıştır. Çalışma sonucunda denemede ele alınan primerlerden Gwm577 ve Wmc463 primerlerinin QTL çalışmalarında dayanıklı ve hassas bireyleri ayrımlamada uygun olduğu bulunmuştur. Bu primerler yanında Gwm400, Gwm160, Wmc272, Cfd84 ve Wmc559 primerlerininde QTL çalışmalarında dikkate alınması gerektiği anlaşılmıştır. Çalışmada bulk segregant analizinin QTL çalışmaları için yararlı olduğu ve Gwm777 ve Wmc463 primerlerinin ıslah programlarında markör destekli seleksiyonuda kullanabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates resistance to Russian aphid (Diuraphis noxia) in bread wheat in molecular terms and analyzes 150 individuals of F2 generation obtained from the hybridization of resistant and susceptible individuals in terms of resistance. According to the test result of F3 generation, 2 resistant and 3 suseptible bulks were formed with F2 DNA samples. According to parents' polymorphism indicators, a total of 58 SSR primers were applied on parents and bulks. Of all primers analyzed in the study, Gwm577 and Wmc463 primers were found suitable for QTL studies. It was also found that in addition to these primers, Gwm400, Gwm160, Wmc272, Cfd84 and Wmc559 primers should be taken into account during QTL studies. In this study, it was concluded that bulk segregant analysis is useful for QTL studies and Gwm777 and Wmc463 primers can be used in marker assisted selection of breeding programs.