Development of new methods for prioritization and evaluation of investment projects in the context of technology management
Yatırım projelerinin teknoloji yönetimi bağlamında önceliklendirilmesi ve değerlendirilmesine yönelik yeni yöntemlerin geliştirilmesi
- Tez No: 372018
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Teknoloji yönetiminin yeni yatırım kararlarına dikkate değer bir etkisi vardır. Bu tezin amacı, yatırım projelerini teknoloji yönetimi bağlamında önceliklendirilmesi ve değerlendirilmesinde kullanılmak üzere yeni yöntemler geliştirmektir. Bu amaca yönelik olarak, bu tezde beş yeni yöntem önerilmiştir. İlk yöntem, yatırım projelerinin teknoloji ticarileştirme kapasitesini ölçmektedir. Bu yöntem, Bulanık Deneme ve Değerlendirme Karar Verme Laboratuarı (Fuzzy DEMATEL), Bulanık Analitik Network Prosesi (Fuzzy ANP) ve Beta Dağılımını kullanmaktadır. İkinci yöntem,“Zamanın Bulanık Olasılık Tahminlerinde İnanç”(BIFPET) algoritmasını kullanarak yatırım projelerinin yenileşim kapasitesinin ölçümü için bir çerçeve yapı sunmaktadır. Üçüncü yöntem, Deneme ve Değerlendirme Karar Verme Laboratuarı (DEMATEL) ve patent analizi yöntemlerini kullanarak, yatırım projelerini iki temel kritere göre önceliklendirmektedir. Bunlar, (1) yatırım yapılan teknolojinin diğer teknolojiler arasındaki ilişki ve (2) yatırımın dış ticaret açığını kapatma oranıdır. Dördüncü yöntem, veri madenciliği kullanarak yatırım yapılan teknolojinin ilişkili olabileceği teknoloji sınıflarını ve bu sınıfların etkisini bulmaktadır. Son yöntem ise, patent verilerini kullanarak teknoloji tahmini yapmaktadır. Önerilen yöntemlerin uygulanabilirliğini göstermek için her yönteme özgü uygulamalar yapılmıştır. Önerilen bu yöntemlerin, teknoloji yönetim politikaları ile ilgili kararlarda, karar vericilerin daha doğru karar vermelerine yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology management has considerable effects on new investment decisions. The aim of this dissertation is to develop new methods to prioritize and evaluate investment projects in the context of technology management. Therefore, we propose five new methods for that aim. The first method addresses the technology commercialization potential of an investment project and uses the fuzzy decision-making trial and evaluation laboratory (Fuzzy DEMATEL), the fuzzy Analytic Network Process (Fuzzy ANP) and Beta distribution. The second method proposes a framework for measuring the innovation capability potential of an investment project by using the Belief in Fuzzy Probability Estimations of Time (BIFPET) algorithm. The third method focuses on the association between invested technology and other technologies and the likelihood of decreasing the level of the foreign trade deficit in a country. It uses patent analysis and the decision-making trial and evaluation laboratory (DEMATEL) method. The fourth method examines the effect of possible technology clusters in invested technology by using data mining. Finally, the fifth method proposes a technology forecasting method based on patent data. To show the usefulness of the proposed methods, different case studies are conducted. The proposed methodologies will help decision makers make more accurate decisions relevant to technology management policies