The effects of technological and non-technological innovation on the performance of carpet manufacturing firms in Gaziantep
Teknolojik ve teknolojik olmayan inovasyonun Gaziantep'teki halı firmalarının performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 372019
  2. Yazar: DERYA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde, teknolojinin ivmeli gelişimiyle küreselleşen ve rekabetin arttığı bir iş hayatı mevcuttur. Böyle bir ortamda, firmaların karlılıklarını sürdürebilmeleri için ürün, hizmet, süreç, organizasyon ve pazarlama gibi unsurlar üzerinde farklılaşıp iş süreçlerini yönetmesi kaçınılmazdır. Bu temel unsurlarda yapılması gereken inovasyonlar için Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge)'ye ayrılan kaynaklar yoğunlaştırılmalıdır. Bu konunun önemini vurgulamak için çalışmada, inovasyonun gelişimi, alanı, değerlendirmesi ve inovasyon türleri hakkında araştırma verilmiştir. Ayrıca uygulama olarak, Gaziantep ilindeki halı üreten firmaların performanslarını etkileyen bu temel elementlerin teknolojik ve teknolojik olmayan inovasyonları üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSSv20 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) istatistik programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada, inovasyonları oluşturan faktörler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bu inovasyonların firmanın performansı üzerindeki etkisi için multivaryans analizi yapılmıştır. Analiz sonucuna göre inovasyonu etkilediği düşünülen ürün çeşidinin arttırılması, ürün kalitesinin arttırılması, ürün maliyetinin düşürülmesi gibi faktörlerin firmaların performans değerlerini pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the life of global business exists by accelerated development of technology and increased competition. In such an environment, in order to maintain the profitability of firms, it is inevitable that managing the work processes with differentiation on the elements such as product, service, process, organization and marketing. For innovations to these basic elements, resources that are allocated for Research and Development (R&D) should be intensified. For highlighting the importance of this issue, a concise research is represented about the development of innovation, scope of innovation, evaluation on innovation and types of innovation in this thesis. In addition, a survey was conducted as an application on the technological and non-technological innovations of these basic elements that affect the performance of the carpet producing firms in Gaziantep province. The survey results were evaluated using statistical software Statistical Package for Social Sciences (SPSSv20). In the study, Analysis of variance (ANOVA) was performed for the factors that make up innovations and multivariate analysis was performed for the effect on the performance of the company's innovations. According to results of the analysis, it was observed that the factors such as increment of the number of product variety, improvement the product quality, reduction of the product cost, which are thought they compose the innovation, have a positive effect on the performance of the firms.