Some engineering properties of self compacting lightweight mortars
Kendiliğinden yerleşen hafif harçların bazı mühendislik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 372071
  2. Yazar: İNAN ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada doğal agregalar ile hafif uçucu kül agregaları yer değiştirlerek kendiliğinden yerleşen hafif harçlar üretilmiş ve üretilen harçların taze ve sertleşmiş özellikleri araştırılmıştır. Ağırlık olarak %90'ı uçucu kül %10'u portland çimentosundan oluşan bir toz karışım hazırlanmış ve eğik özel bir kapta taneleştirmek üzere soğuk bağlama yöntemi uygulanmıştır. Daha sonra doğal ince agrega % 100 den % 0'a kadar % 25 oranında uçucu kül agregası ile yer değiştirilerek beş farklı karışım hazırlanmıştır. Araştırmada taze harç özellikleri için mini çökme, mini V-hunisi akış süresi, viskozite testleri ve sertleşmiş özellikler için de basınç dayanımı, ultrasonik ses hızı, gaz geçirimliliği ve su emme kapasitesi testleri uygulanmıştır. Kendiliğinden yerleşen harçların sertleşmiş özellikleri 56 güne kadar farklı yaşlar için belirlenmiştir. Harçlarda uçucu kül agregası kullanım oranı arttıkça akışkanlık ve işlenebilirlik özelliklerinde iyileşmeler olduğu sonucu elde edilmiştir. Öte yandan özellikle yüksek değerlerdeki uçucu kül agregası ile doğal agrega yer değişiminde, harçların dayanım ve geçirgenlik gibi bazı mühendislik özelliklerinin olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, lightweight fly ash fine aggregates (LWFAs) were used as a partial replacement of natural fine aggregate to investigate the fresh and hardened states of self compacting mortars (SCMs). For this, a powder mixture of 90% fly ash (FA) and 10% Portland cement (PC) by weight were pelletized in a tilted pan through a cold-bonded agglomeration process. Thereafter, a total of five mixtures of SCMs were prepared in which natural fine aggregate was replaced by LWFA partially started from 0% to 100% by 25% increment. Subsequently, tests carried out on the fresh mortar involved mini-slump flow, mini-V-funnel flow time, and viscosity while the hardened properties of SCMs were evaluated using the compressive strength, ultrasonic pulse velocity, gas permeability, and sorptivity tests. The hardened characteristics of SCMs were determined at different ages up to 56 days. It was observed that the increased percentage of LWFA improved the workability and the flowability of SCMs. On the other hand, some of the engineering properties of SCMs in terms of strength and permeability had a negative effect due to the substitution of LWFAs for natural fine aggregate, especially at higher replacement level.