Sukukun finansal sistemdeki rolü, önemi, muhasebesi ve Türkiye uygulamaları
- Tez No: 372169
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye ekonomisi, genç eğitimli beşeri sermayesi, jeopolitik konumu, güçlü sanayi altyapısı ve artan rekabet gücü sebebiyle büyük ekonomik gelişme potansiyeline sahiptir. Ne var ki, Türkiye ekonomisi, tasarruf açığı, teknoloji açığı ve enerji açığından kaynaklanan önemli iktisadi sorunlara da sahiptir. Diğer yandan, tasarruf açığını azaltmak, yatırımları ve ekonomik büyümeyi güçlendirmek için, Türk bankacılık sektörü faizsiz bankacılık ve yenilikçi faizsiz bankacılık ürün ve hizmetlerine doğru dönüşüm göstermekte ve çeşitlenmektedir. Bu bağlamda, bu tezin temel amacı, Türkiye ekonomisinde, genelde faizsiz bankacılık ve ürünlerini incelemek, özelde ise faizsiz bankacılık için yeni ve en önemli bir yatırım/finansman aracı olan sukuku (kira sertifikasına) araştırmaktır. Çalışmada, sukuk ihracı ile finans piyasasında başlayan yeni süreç ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish economy has a great economic development potential because of the dynamic young educated human capital, geopolitical position, strong industrial infrastructure and increasing competitiveness. However, Turkish economy have also important economic problems resulted from saving gap, technology gap and energy gap. On the other hand, Turkish banking sector has been varying and transforming into interest free banking and innovative interest free banking products and services in order to decrease saving gap and strengthen investment and economic growth. In this context main aim of this thesis is to analyse the dynamics and structure of the interest free banking and innovative interest free banking products in general, and to invetsigate the Sukuk assumed as one of the most important and new investment/financing instrument for the interest free banking system in particular. In this study, a new phase emerging in the Turkish financial market by issuing the Sukuk is investigated.