Deniz taşımacılığında gemi acentelerinin yeri ve önemi ve bir araştırma
A research on the place and importance of ship agents in the maritime transport
- Tez No: 372170
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAMAN ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gemi acenteliği, 15. yüzyıldan beri var olan bir meslek olmasına karşın ülkemizde çok iyi bilinmemekte ve tanınmamaktadır. Gemi acenteleri ; yerli ve yabancı gemi işleticilerinin nam ve hesabına, vekalet ilişkisi ile hareket eden ve son derece önemli görev ve sorumluluklar üstlenen kuruluşlardır. Uygulamada gemi acentelerinin özellikle resmi kurumlar nezdinde çoğu zaman bilinmediği, gemi sahibi (armatör) ve işletenleri ile karıştırıldığı gözlenmiştir. Deniz Taşımacılığında Gemi Acentelerinin Yeri ve Önemi ve Bir Araştırma konulu bu çalışma ile hem gemi acentelerinin denizcilik sektöründeki yerini ve ekonomiye sağladığı katkıları ortaya koymak hem de konteyner gemi acentelerinin uygulamada karşılaştıkları sorunları tespit ederek yaşanan sorunların aşılması için çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Anahtar kelimeler : deniz taşımacılığı, gemi acenteliği, konteyner.
Özet (Çeviri)
Ship agents are not well known and recognized in our country though they have been existing as a profession since 15th century. Ship agents, operating with representation relationship acting for and on behalf of ship operators; are entities that undertake important duties and responsibilities, in practice it is observed that ship agents are not known by specially public enterprises, mixed with ship owners and operators. It is targeted with this study to not only put forward ship agents' place in maritime sector and contribution to economy, but also develop solution offers to overcome the existing problems of container ship agents by locating the problems with a research.