Eğitsel tanılama ve değerlendirme sürecinde görev alan rehberlik ve araştırma merkezi personelinin karşılaştığı sorunların belirlenmesi
Identification of the problems faced by the counseling and research center professionals assigned for educational diagnosis and assessment process
  1. Tez No: 372264
  2. Yazar: ŞEYDA YURTSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma eğitsel tanılama ve değerlendirme sürecinde görev alan rehberlik ve araştırma merkezi personelinin karşılaştığı sorunların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bulunan 24 rehberlik ve araştırma merkezinde eğitsel tanılama ve değerlendirme sürecinde görev yapan toplam 145 personel oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak katılımcıların demografik özellikleri hakkında bilgiler içeren Kişisel Bilgi Formu ve araştırmacı tarafından hazırlanan Eğitsel Tanılama ve Değerlendirme Sürecinde Görev Alan Rehberlik Ve Araştırma Merkezi Personelinin Karşılaştığı Sorunlar anketi kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 15 analiz programı ile çözümlenerek, katılımcıların anketteki soru maddelerine vermiş oldukları cevapların frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada eğitsel tanılama ve değerlendirme sürecinde görev alan rehberlik ve araştırma merkezi personelinin karşılaştığı sorunlar, araştırmanın sorularına paralel olarak alt başlıklar halinde ele alınmıştır. Araştırma bulguları rehberlik ve araştırma merkezi personelinin; kuruma başvuruların kabul edilmesi süreci, kurumun genel fiziksel koşulları, eğitim kurumlarından öğrencinin durumuyla ilgili gelen bilgilerin eğitsel tanılama ve değerlendirme sürecinde kullanılması, ölçme ve değerlendirme araçlarının kullanılması süreci, yerleştirme süreci, aile katılımının sağlanması ve kurumun genel işleyişi gibi boyutlarda çeşitli sorunlarla karşılaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the problems of the guidance and research centers staff during the process of educational diagnosis and assessment. Sample group of the research are total 145 professionals who are in charge of educational assessment and diagnosis, working in 24 Guidance and Research center throughout İstanbul district. ?Personal Information Form? which contains demographics of the participants and ?Problems of the Educational Diagnosis and Assessment Professionals Survey? are used for data collection. The data is analyzed with SPSS 15, percentages and frequencies are calculated. The problems are handled as sub categories parallel to the problems of the educational assessment and diagnosis professionals.