Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumunda barınan kız öğrencilerin yaşam anlam düzeyleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişki (İstanbul örneği)
Relationship between meaning of life level and psychological resilience of female students living at general Directorate of Higher Education Credit and Hostels instution dormitories: İstanbul sample.
- Tez No: 372322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıkları ile yaşamda anlam seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modellerinden karşılaştırma türü modeline uygun olarak düzenlenen araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan 455 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada, psikolojik dayanıklılık ölçeği ve yaşamda anlam ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada; betimsel analizler, Kruskal Wallis-H testi, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney U testi, Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the relationship between psychological resilience and meaning in life levels of university students who stayed at dormitories of General Directorate of Higher Education Credit and Hostels Institution. The sample of the research which was designed in the correlational survey model consisted of 455 university students staying at dormitories of Credit and Hostels Institution in İstanbul. In the research, data were collected with Psychological Resilience Scale, Meaning in Life Scale and Personal Information Form developed by the researcher. Descriptive analysis of the research was carried out with Kruskal Wallis-H test, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Mann Whitney U test and Pearson product moment correlation.