Line integral representation of fringe waves for perfectly conducting and impedance surfaces
Mükemmel iletken ve empedans yüzeyler için saçak alanlarının çizgi integral gösterimi
  1. Tez No: 372486
  2. Yazar: HÜSNÜ DENİZ BAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, mükemmel iletken ve empedans silindirler için yüzey kırınımı incelenmiştir. Dahası saçak alanlarının çizgi integral gösterimi analitik olarak türetilmiş ve kenar hattıyla alakalı birim vektörler kullanılarak genelleştirilmiştir. Böylece kırınımın fiziksel teorisi metodu saçılma yüzey integrallerinin çizgi integraline indirgenmesiyle geliştirilmiştir. Kesin kırınım alanlarının araştırılması için türetilen ifadeler mükemmel iletken parabolik yansıtıcı geometrisine uygulanmıştır. Buna ek olarak, kırınımın fiziksel teorisi metoduna dayanan sürekli saçak alanlarının ifadeleri bir empedans yarım düzlemi için türetilmiştir. Empedans yarım düzlem geometrisi için asimptotik ve sürekli cinsinden ifadeler karşılaştırılmıştır. Bahsedilen bütün alan ifadeleri çizdirilmiş ve sayısal olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, surface diffraction was investigated for perfectly conducting and impedance cylinders. Moreover, the line integral representations of fringe fields were derived analytically and generalized with using the unit vectors of related edge contours. Hence, the method of physical theory of diffraction was improved with reducing the scattering surface integral to line integral. The derived expressions were applied to perfectly conducting parabolic reflector geometry for investigation of exact diffracted fields. In addition, uniform expressions of scalar fringe waves which are based on the physical theory of diffraction method are derived for an impedance half-plane. The asymptotic and uniform expressions were compared for the impedance half-plane geometry. All these mentioned fields were plotted and analyzed numerically.