Simulation method as a technique in risk analysis of project evaluation process
Yatırım projesi değerlendirme sürecinin risk analizinde simülasyon metodu
  1. Tez No: 37249
  2. Yazar: BEKİR NİHAT ALPAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz YATIRIM PROJESİ DE?ERLENDİRME SÜRECİNİN RİSK ANALİZİNDE SİMÜLASYON METODU ALPAN, Bekir Nihat Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Halil SARIASLAN Eylül, 1994, 120 sayfa. Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan hemen hemen bütün veriler belirsizlik ve risk içermektedir. Proje değerlendirme sürecinde risk analizi, projenin karlılığını belirleyen değişkenlerin içerdiği belirsizlik ve risk probleminin çözümünde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında, simülasyon metodu, risk analizinde etkili bir yöntem olarak sunulmuş; simülasyon tekniğinin metedolojisi, ve değişkenlerin birbirirleriyle olan bağımlılıkları, korelasyonları, olasılık dağılımlarının seçimi gibi bazı metodolojik problemler incelenmiş ve tartışılmıştır. Bu kapsamda, bir yatırım projesinin (ANKARAY - Ankara Hafif Raylı Taşım Sistemi Projesi) ekonomik anlamda değerlendirilmesinde simülasyon tekniğinin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bunlara ek olarak, belirsizlik ve risk kavramları, yatırım projelerinin değerlendirilmesinde risk analizi ve önemi, risk analizinde kullanılan geleneksel ve gelişmiş teknikler avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte özet bir şekilde incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Risk, Risk Analizi, Simülasyon, Proje Değerlendirme, Sermaye Bütçelemesi, Karar Analizi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : Z 15" » OU 02. iv /
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATION METHOD AS A TECHNIQUE IN RISK ANALYSIS OF PROJECT EVALUATION PROCESS ALPAN, Bekir Nihat Master of Business Administration Supervisor : Prof. Dr. Halil SARIASLAN September, 1 994, 1 20 pages. Almost all data used in the economic evaluation of investment projects are subject to risk and uncertainty. Risk analysis plays an important role in project evaluation process to deal with the problem of uncertainy and risk involved in variables in determining the profitability of a project. In this study, simulation method as an effective technique in risk analysis, its methodology and a number of methodological problems such as interdependencies between variables, level of aggregation and choice of probability distributions are discussed. Within this scope, an application of simulation technique is carried out in the economic evaluation of an investment project, i.e., ANKARAY (Ankara Light Rail Transit System) Project. Furthermore, uncertainty and risk concepts, risk analysis and its importance in economic evaluation of investment projects, some traditional and advanced techniques used in risk analysis together with their advantages and disadvantages are briefly overviewed. Keywords : Risk, Risk Analysis, Simulation, Project Evaluation, Project Appraisal, Capital Budgeting, Decision Analysis. Science Code : 215. 01 - 02- ııı