Yeni tip fenoksi imin türevli monomerlerin horseradish peroksidaz enzimi (HRP) ile oksidatif polimerizasyonu
Oxidative polymerization of a new type of phenoxy i̇mine derived monomers with horseradish peroxidase (HRP) enzyme
  1. Tez No: 372597
  2. Yazar: PINAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, öncelikle fenoksi imin türevli 4-(benzilamino)fenol monomeri kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenmiş ve monomerin kimyasal yapısı UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopileriyle karakterize edilmiştir. 4-(benzilamino)fenol'ün enzimatik oksidatif polimerizasyonu oksitleyici ajan ve katalizör olarak hidrojen peroksit varlığında HRP kullanılarak oda sıcaklığında değişik çözücü ve fosfat tamponlarında (pH: 3, 4, 5, 6, 7, 8) gerçekleştirilmiştir. Optimum şartlar belirlenmiştir. Çalışmalar koyu kahve renkli polimerin, çözücü olarak sulu etanolün kullanıldığı pH: 3 fosfat tamponunda başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. Poli[4-(benzilamino)fenol]'ün karakterizasyonu UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA, GPC analiz teknikleri ve tarama hızı çalışması yoluyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phenoxy imine derivative of 4-(benzylamino)phenol monomer was synthesized by condensation reaction and the chemical structure of the monomer has been characterized by UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopies. Enzymatic oxidative polymerization of 4-(benzylamino)phenol using horseradish peroxidase (HRP) in the presence of hydrogen peroxide as catalyst and oxidizing agent was carried out in various solvents and phosphate buffers (pH:3, 4, 5, 6, 7, 8) at room temperature. The optimum conditions were determined. Studies have shown that a dark brown polymer was successfully synthesized by utilizing aqueous ethanol as the solvent at pH: 3 phosphate buffer. Characterization of Poly[4-(benzylamino)phenol] was carried out via UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA, GPC analysis techniques and study of scan-rate.