İç Batı Anadolu bölümünde (Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar illerinde) Quercus türleri üzerinde beslenen Thelaxes türlerinin morfolojik varyasyonlarının belirlenmesi
Determination of morphological variations of Thelaxes species feeding on Quercus species in the Inner Western Anatolia part (Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar provinces)
  1. Tez No: 372598
  2. Yazar: EMİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada İç Batı Anadolu'dan Fagaceae familyasına ait Quercus cinsi türleri üzerinden örneklenen Thelaxes cinsine ait popülasyonların morfolojik karakterleri üzerine konak bitki ve lokalitenin etkileri incelenmiştir. İncelemeler sonucunda Thelaxes cinsine ait 4 tür belirlenmiş ancak T. suberi popülasyonu haricindeki türlerin istatistiksel olarak değerlendirilebilecek yoğunlukta olmadıkları gözlenmiştir. 9 morfolojik karakterin istatistiksel olarak değerlendirilmeleri sonucunda, konak bitki türünün vücut uzunluğu (BL), ANT Base (BS), ANT PT (PT), hind tarsus I (HT-I), hind tarsus II (HT-II), kuyruk uzunluğu (CL), kuyruk genişliği (CW) ve lokalitenin ise ANT Base (BS), hind tarsus I (HT-II) ve hind tarsus II (HT-II) karakterleri üzerinde istatistiksel olarak etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Konak bitki türlerinden hangisinin ve hangi lokalitenin etkili olduğu analiz edildiğinde ayrışım Analizi sonuçlarına göre, Q. infectoria konak bitkisinin ve Uşak ve Afyonkarahisar lokalitelerinin diğerlerine göre T. suberi popülasyonunun morfolojik karakterleri üzerinde daha fazla etki yaptığı ortaya konmuştur. Konak bitki ve lokalitenin birlikte etkisinin farklı seçilim baskıları nedeniyle farklı sonuçlar ortaya koyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined both host plant and locality effects on the morphological features of Thelaxes specimens collected from Inner Western Anatolia on Quercus genus belonging to Fagaceae family. As a result, four species determined belonging to the genus Thelaxes but only T. suberi population measurements included the statistical analyses as other populations density are very low. As a result of the evaluation of 9 morphological character measurements, it was shown that type of host plant species influenced the following characters, body lenght (BL), ANT Base (BS), ANT PT (PT), hind tarsus I (HT-I), hind tarsus II (HT-II), cauda lenght (CL), cauda wide (CW). Locality also affected significantly ANT Base (BS), hind tarsus I (HT-I) ve hind tarsus II (HT-II). When aimed to sort out which types of the host plant and to localities are effective, discriminant analysis indicated that Q. infectoria as a host and both Usak and Afyonkarahisar localities are more influential on morphological characters of T. suberi populations than others. When impacts of both host plants and localities are considered together, it was displayed that these interactions are different from one by one effects due to different selection pressure.