Open end rotor iplik eğirme sisteminde kullanılan bazı temel ve yardımcı eğirme elemanlarının içeriklerinin incelenmesi
An examination of some basic and secondary of spinning components used in the open end rotor spinning systems
- Tez No: 372672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye' deki OE-rotor iplik eğirme makineleri yeni nesil makinelerden meydana gelmektedir. Yüksek hızlarda çalışan bu makinaların en önemli kullanım sorunu parçalarının devamlı olarak değiştirilmesidir. Bu bakımdan temel eğirme elemanları olan rotorlar, açıcı silindirler ve navellerin yanı sıra rotor kayışı, açıcı kayışı, spin box içerisinde bulunan ve frenlemede kullanılan polimerik malzemeler ve bağlama robotunda bulunan birçok metal ve polimerik parçanın üretimi ülkemiz adına son derece önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, yüksek makine devirlerinde çalışan OE-rotor iplik makinelerinde periyodik olarak değiştirilen makine parçalarının ileri teknoloji ile harmanlanarak Türkiye'deki milli üretiminin başlatılması amacıyla üretimin ilk adımlarını oluşturacak şekilde Open end iplik eğirme sisteminde kullanılmış ve OE-R, OE-RK, OE-AS, OE-FB, OE-P, OE-M, OE-BL, OE-AK ve OE-TD kodlu makine parçalarına içeriklerinin anlaşılması, mikroskobik görünümlerinin incelenmesi ve elementel olarak analiz edilebilmeleri amacıyla SEM-EDX ve FTIR analizleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
OE rotor spinning machine is composed of a new generation of machines in Turkey. The most important problem of these machines running at high speeds is that the parts of machines are changed regularly. In this regard, production of basic spinning components which are rotor, navel, opening roller and rotor strap, opening roller belt and the other polymeric and metallic materials in the spin box have great importance for our country. In this thesis, in order to start and form of first step of production the machine components which are changed periodically in the OE rotor spinning machine running at high speeds with the help of advanced technology, OE-R, OR-RK, OE-AS, O-FB, OE-P, O-M, O-BL, OR-AK and O-TD coded machine parts which are used for yarn spinning before are analyzed with SEM-EDX, FTIR and interpreted the results obtained from analyzes for understanding of elemental structure and content and examination of microscopic appearance.