İllerin trafik gelişim düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the traffic development levels of provinces
- Tez No: 372880
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki 81 ilin trafik gelişim düzeyine doğrudan etki eden değişkenler, illerin etkinlik değerlendirme düzeylerini belirlemek maksadıyla, Veri Zarflama Analizi (VZA) tekniği ile analize tabi tutulmuştur. VZA, birden çok girdi ve çıktıya sahip karar verme birimlerinin (bu çalışmada illerin) göreceli performanslarının ölçülmesi için kullanılır. Analizde, Charnes ve arkadaşları tarafından geliştirilen VZA modelinin girdi yönlü CCR metodu uygulanmak suretiyle 81 ilin 2010 yılına ait verileri kullanılarak analiz yapılmıştır. İllerin trafik gelişim düzeylerinin belirlenmesinde farklı girdi ve çıktı değişkenleri dikkate alınarak iki farklı model geliştirilmiştir. Böylece illerin temel ulaştırma göstergelerinin trafik kazaları oluşturmasındaki performansının belirlenmesi (Model1) ve temel ulaştırma göstergelerinin trafik harcamalarına olan etki performansı belirlenerek (Model 2) etkinlik skorlarına göre iller sıralanmıştır. Etkinlik analizinin yanı sıra elde edilen sonuçlara göre etkin olmayan illerin temel etkinliksiz nedenlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca etkin olmayan illerin girdi-çıktı faktörlerinde hedef değerler bulunmuştur. Bilim Kodu : 916.2.136 Anahtar Kelimeler : Trafik, Gelişim, Veri zarflama analizi Sayfa Adedi : 95 Danışman : Prof.Dr.Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
In this study, the variables which directly affect the traffic level of development in 81 provinces in Turkey were analyzed via Data Envelopment Analysis (DEA) technique to determine the city efficiency assessment. DEA, with multiple input and output of decision making units (provinces in this study) is used to measure the relative performance. In this technique, developed by Charnes and his friends, CCR method of input way of the DEA model applied for the 81 provinces and the analysis was conducted by using data for the year 2010. Two different models have been developed to determine the level of traffic development in each province by taking into account different input and output variables. Thus the provinces were ranked according to basic transport indicators determining the performance of the traffic accidents (Model1) and basic transport performance indicators determining the effect on traffic expenses (Model 2). Besides efficiency analysis results, it was aimed to reach the basic reasons of inefficiency in relative provinces. Also target values were identified in the input-output factors in inefficient provinces. Science : 916.2.136 Key Words : Traffıc, Development, Data Envelopment Analysis Page : 95 Süpervisor : Prof.Dr.Adnan SÖZEN