Ankara ve Burdur ili çiğ süt örneklerinden izole edilen laktik asit bakterileri ve p-NO2 ve o-NO2 formazanların bu bakteriler üzerine inhibitör etkisi
Lactic acid bacteria isolated from raw milk collected from Ankara and Burdur province and inhibitory effect of p-NO2 and o-NO2 formazans on these bacteria
  1. Tez No: 372879
  2. Yazar: MİTRA ESMAEİLİ PARDOUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmada çiğ sütten izole edilen laktik asit bakterilerinde siderofor varlığı ve p-NO2 ve o-NO2 formazanlarının bu bakteriler üzerine inhibitör etkilerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla incelenen 27 çiğ süt örneğinden 100 laktik asit bakteri suşu izole edilerek tanımlanmıştır. Çalışma sonunda, 9 S. dysgalactiae subsp dysgalactiae, 7 S. pluranimalium, 6 S. minor, 5 S. anginosus, 4 S. ovis, 2 S. australis, 2 S. hyovaginalis, 2 S. parauberis, 1 S. acidominimus, 1 S. cristatus, 1 S. devriesei, 1 S. gallolyticus subsp gallolyticus, 1 S. hyointestinalis, 1 S. porcinus, 1 S. thoraltensis, 8 Lb. rhamnosus, 3 Lb. mali, 3 Lb. zeae, 3 Lb. kitasatonis, 3 Lb. brevis, 2 Lb. paracasei subbsp paracasei, 1 Lb. oris, 1 Lb. vaccinostercus, 16 P. pentosaceus, 4 P. cellicola , 1 P. dextranicus, 3 Leu. mesenteroides, 1 E. malodoratus, 1 E. columbae, 2 E. mundtii, 2 E. faecium, 2 E. italicus türü tespit edilmiştir. p-NO2'in 100 laktik asit bakteri izolatından 21 (%21)'ine ve o-NO2'in 14 (%14)'üne inhibitör etki yaptıkları gözlenmiştir. p-NO2 formazanı, geriye kalan 79 (%79) bakteri suşuna, o-NO2 formazanı ise 86 (% 86) bakteri suşuna herhangi bir inhibitör etki göstermemiştir. p-NO2 formazanı araştırmamızda izole edilen 44 Streptococcus cinsine ait izolatın 14'üne, 24 Lactobacillus cinsine ait izolatın 3'üne, 21 Pediococcus cinsine ait izolatın 3,üne, 3 Leuconostoc cinsine ait izolatın 1'ine inhibitör etki gösterirken, Enterococcus cinsi üzerinede inhibitör etki sergilememiştir. o-NO2 formazanı, Streptococcus cinsine ait toplam 44 izolatın 9 ,una, 24 Lactobacillus izolatından 2'sine ve 21 Pediococcus izolatından 3'üne inhibitör etki göstermiştir. o-NO2'in Enterococcus ve Leuconostoc türleri üzerine herhangi bir inhibitör etkisi belirlenmemiştir. Ayrıca 100 laktik asit bakteri izolatından 9'unda siderofor varlığı belirlenmiştir. Laktik asit bakterilerinin izolasyonu için De Man Rogosa Sharpe agar (MRS agar) besiyeri kullanılmıştır. Tanımlanmaları ise konvansiyonel biyokimyasal testler kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca BBL Crystal Gram Positive ID kit kullanılarak da bu bakterilerinin tanımlanması yapılmıştır. Formazanların laktik asit bakterileri üzerine inhibitör etkileri kuyu difüzyon metoduyla test edilmiştir. İki formazanda Streptococcus türlerine en güçlü inhibitör etkiyi gösterdikleri belirlenmiştir. Siderofor varlığı ise sadece Streptococcus cinsine ait türlerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study siderophore property and the existence of inhibitory effect of p-NO2 and o-NO2 formazans on lactic acid bacteria which isolated from raw milk were intended. For this purpose from 27 raw milk samples 100 lactic acid bacteria strains isolated and identified. At the end of the study, 9 S. dysgalactiae subsp dysgalactiae, 7 S. pluranimalium, 6 S. minor, 5 S. anginosus, 4 S. ovis, 2 S. australis, 2 S. hyovaginalis, 2 S. parauberis, 1 S. acidominimus, 1 S. cristatus, 1 S. devriesei, 1 S. gallolyticus subsp gallolyticus, 1 S. hyointestinalis, 1 S. porcinus, 1 S. thoraltensis, 8 Lb. rhamnosus, 3 Lb. mali, 3 Lb. zeae, 3 Lb. kitasatonis, 3 Lb. brevis, 2 Lb. paracasei subbsp paracasei, 1 Lb. oris, 1 Lb. vaccinostercus, 16 P. pentosaceus, 4 P. cellicola , 1 P. dextranicus, 3 Leu. mesenteroides, 1 E. malodoratus, 1 E. columbae, 2 E. mundtii, 2 E. faecium, 2 E. italicus type were identified. p-NO2's inhibitory effect to 21 (%21) and o-NO2's inhibitory effect to 14 (%14) of 100 lactic acid bacteria was observed. p-NO2 formazan has not shown inhibitory effect to the remaining 79 (79%) bacteria strains and o-NO2 formazan has not shown inhibitory effect to the remaining 86 (% 86) bacteria strains. In this study p-NO2 formazan has shown inhibitory effect to 14 of total 44 Streptococcus, 3 of 24 Lactobacillus, 3 of 21 Pediococcus and 1 of 3 Leuconostoc isolates. No inhibitory effect was shown to Enterococcus species. o-NO2 formazan has shown inhibitory effect to 9 of total 44 Streptococcus, 2 of 24 Lactobacillus, 3 of 21 Pediococcus isolates. No inhibitory effect was shown to Enterococcus and Leuconostoc species. Also in 9 isolates of 100 lactic acid bacteria siderophore property have been observed. De Man Rogosa Sharpe agar medium (MRS agar) is used for isolation of lactic acid bacteria. Their identification is done by using conventional biochemical test. Also identification of these bacteria was tested by BBL Crystal Gram Positive ID kit. Formazans inhibitory activity on lactic acid bacteria was tested by well diffusion method. It was determined that both formazans have shown the most strong inhibitory effect to Streptococcus species. Existence of siderophore is only seen in Streptococcus genus.