Otomobil gövde tasarımı ve mokap imalatı
Car body desi̇gn and manufacture of mock-up
  1. Tez No: 372894
  2. Yazar: SERDAR SAPMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinde; Özgün bir otomobil tasarımının önce karakalem çalışması yapılmış ardından 3Ds max programı kullanılarak üç boyutlu modeli oluşturulmuş daha sonrada 1/4 ölçekte kil modeli yapılmıştır. Yapılan kil modeli üzerinden Optik tarama sistemi ile elde edilen nokta bulutu Rapid Form XOR 3 Programı kullanılarak düzenlenmiş ve taslak yüzey modellemesi elde edilmiştir. Elde edilen data Catia V5 programı kullanılarak profesyonel yüzey modeli oluşturulmuş ve CAD data elde edilmiştir. Elde edilen bu data ile 1/1 ölçeğinde mokap modeli imal edilerek, bu aşamaların tüm detaylarına yer verilmiştir. Sonuç olarak üretimi yapılan Mokabın tüm dataları bilgisayar ortamında elde edilerek bir otomobilin gövde kalıp tasarım ve imalatında kullanılabilecek duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first made a charcoal drawing of a genuine (authentic de olabilir) car design, then we generated a 3D model using the 3Ds max software, and finally, we build a clay model with a scale of 1/4. We structured the point cloud, which we obtained by implementing the optical scanning system on the clay model, via the utilization of the Rapid Form XOR 3 software and we created the draft surface modeling. After that, we used the Catia V5 software in order to form the professional surface model and acquired the CAD data. Furthermore, we produced a mo-cap model with a scale of 1/1 by evaluation of this data, and featured all the details of these phases. As a result, we digitized all the data of the mo-cap that we produced, and made it ready to use in the fabrication of the model and the design of the body of a car.