Sn -normal yarıgruplar
Sn-normal semigroups
- Tez No: 372942
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tn ve Sn ile Xn={1,2,...,n} kümesi üzerinde sırasıyla tüm dönüşümlerin yarıgrubunu ve permütasyonların grubunu gösterelim. S , Tn nin bir alt yarıgrubu olsun. Eğer S nin her a elemanı ve Sn nin her b elemanı için b^-1ab , S nin elemanı oluyorsa S alt yarıgrubuna Sn-normal yarıgrup denir. Bu çalışmada bir dönüşüm yarıgrubunun Sn-normal olması için gerek ve yeter koşullar ile Tn nin a elemanını içeren Tn nin en küçük Sn-normal alt yarıgrubunun yapısı incelenmiştir. Ayrıca Sn-normal yarıgruplar ile ilgili yapılan çalışmalar derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Let Tn and Sn denote the full transformation semigroup and symmetric group on the set Xn={1,2,...,n} , respectively. A subsemigroup S of Tn is defined to be Sn-normal semigroup if for each element b of Sn and for each a element of S , the element b^-1ab is in Sn. In this paper, it is investigated that the necessary and sufficient conditions for the Sn-normal transformation semigroup and the structure of minimal Sn-normal semigroup of Tn which contains the element a of Tn . Also the studies on Sn-normal semigroups have been compiled.