Kalsiyum fruktoborat'ın karbon tetraklorür ile toksitite oluşturulmuş ratlarda histopatolojik ve DNA hasarı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of calcium fructoborat on histoatology and DNA damage in rats created with carbon tetrachloride
- Tez No: 723765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAYAT ATASOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UFUK KÖMÜROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Karbon tetraklorür serbest radikal üretimi ile hücresel hasar oluşturabilme özelliğine sahip bir ksenbiyotiktir. Kalsiyum fruktoborat (CFB), bor bazlı antioksidan özelliğe sahip bir besin takviyesidir. Bu çalışmada CFB'nin CCl4'ün indüklediği toksisitede ratların karaciğer ve böbrek dokusu üzerinde antioksidan aktivite, DNA hasarı ve histopatolojik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 42 adet wistar albino sıçanı her grupta 7 adet olacak şekilde kontrol grubu, zeytinyağı (haftada 2 kez 0.25 ml), CFB (1 mg/gün), CFB-CCl4 (1 mg/gün-haftada 2 kez 0,5 ml), ZY-CFB (haftada 2 kez 0,25 ml-1 mg/gün) ve CCl4 (haftada 2 kez 0,5 ml) olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. 14 günlük deneme sonunda, serumda AST, ALT, HDL, LDH, üre, kreatinin, trigliserit, toplam protein ve albümin düzeyleri; karaciğer ve böbrek dokuları antioksidan savunma sistemi enzimleri CAT, GR, GPx, SOD aktivitesi, GSH, MDA ve (8-OHdG) düzeyleri belirlenerek değerlendirilmiştir. Ayrıca karaciğer ve böbrek dokuları hispatolojik testlerle incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, CCl4'ün böbrek ve karaciğerde bazı enzim sistemlerini bozarak antioksidan savunma mekanizmalarını bozduğunu, bor bazlı besin takviyesi olan CFB'nin (FruiteX-B) bu bozulan sisteme karşı antioksidan savunma mekanizmalarını güçlendirdiğini, diğer biyokimyasal metabolik profilleri güçlendirmede etkili olabileceğini göstermekte ve oksidasyona karşı DNA hasarı üzerinde koruyucu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Böylece CFB'nin CCl4 kaynaklı karaciğer ve böbrek toksisitesine karşı antioksidan özellikliğe sahip olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon tetrachloride is a xenbiotic that can cause cellular damage with free radical production. Calcium fructoborate (CFB) is a boron-based nutritional supplement with antioxidant properties. In this study, it was aimed to determine the antioxidant activity, DNA damage and histopathological effects of CFB on the liver and kidney tissues of rats in the toxicity induced by CCl4. 42 wistar albino rats divided 7 in each group, control group, olive oil (0.25 ml twice a week), CFB (1 mg / day), CFB-CCl4 (1 mg / day-2 times a week 0 5 ml), ZY-CFB (0.25 ml/twice a week-1 mg / 2 times day twice) and CCl4 (0.5 ml twice a week). 14-day at the end of treatment, serum AST, ALT, HDL, LDH, urea, creatinine, triglyceride, total protein, and albumin levels; liver and kidney tissues antioxidant defense system enzymes CAT, GR, GPx, SOD activity, GSH, MDA and 8-OHdG levels were evaluated by determining. In addition, liver and kidney tissues were examined with hispatological tests. As a result of the findings, it shows that CCl4 disrupts antioxidant defense mechanisms by disrupting some enzyme systems in the kidney and liver, CFB (FruiteX-B), a boron-based nutritional supplement, strengthens antioxidant defense mechanisms against this deteriorating system, can be effective in strengthening other biochemical metabolic profiles and against oxidation and it has a protective effect on DNA damage. Thus, it was concluded that CFB has antioxidant property against CCl4-induced liver and kidney toxicity.