Akademisyenlerin tablet PC kullanımı hakkındaki görüşleri: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
Academicians' opinions on using tablet PC: Suleyman Demirel University case
- Tez No: 373149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızına yetişmenin oldukça güç olduğu bu dönemde teknolojinin nasıl algılandığı ve kullanıldığını araştırmak oldukça zor ve bir o kadarda karmaşık bir süreçtir. Bu kişilerin eğitimci olması bu durumun başka bireyleri de etkileyeceği anlamına gelmektedir. Bu çalışma; Türkiye'de araştırma sayısı oldukça az olan tablet bilgisayarların (Tablet PC) akademik çevrede nasıl karşılandığı ve nasıl kullanıldığı; bunun yanında algıları nasıl yönlendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesini Teknoloji Kabul Modeli (TKM) ve İnsan Bilgisayar Etkileşimi (İBE) oluşturmaktadır. Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) bünyesinde çalışan Tablet PC kullanıcısı 15 akademisyenin Tablet PC deneyimlerini ve görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim modelinde desenlenmştir. Katılımcılar amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler toplanmış ve içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgular; Tablet PC alma gerekçeleri, kullanım desenleri (sıklık, ortam, deneyim, amaç), kullanımında karşılaşılan kolaylıklar ve zorluklar, mesleki ve öğretimsel kullanımı, kullanımından doğan performans artışı, kullanımı üzerine düşünceler (verimlilik, memnuniyet, ilk tercih, diğer PC'lere ihtiyaçta azalma), diğer PC çeşitleri ile kıyaslanması, Tablet PC'ye yönelik beklentiler temaları altında düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a difficult and important process to explore how people perceive, adopt and use technology especially in the era of rapid and constant technological developments. When it comes to academicians or educators as being the users of technology, such process also impacts other users such as students. This qualitative study aimed to reveal how Tablet PCs are being adopted and used and how they shape perceptions in academic environments within the context of higher education. The theoretical framework of the study was grounded on Technology Acceptance Model (TAM) and Human Computer Interaction (HCI). Participants were selected through purposeful and snowball sampling strategies from the academicians working at the Suleyman Demirel University in Isparta, Turkey. The main characteristic that made an academician eligible for participation in the study was being a Tablet PC user. Data were collected from 15 academicians through in-depth semi-structural interviews and analyzed by means of content analysis technique. The interviews generally contain academicians' lived experiences, opinions, attitudes, and expectations germane to Tablet PC use as well as their comparisons' of Tablet PC to other PCs including desktop and laptop computers. The findings were organized under these themes: reason for buying Tablet PC, usage patterns (frequency, context, experience, and purpose), ease and difficulty of use, professional and instructional use, perceived performance increase due to its use, opinions and expectations from Tablet PCs, and comparison of Tablet PC to other PCs.