Eğirdir Gölü sazan balıklarında (Cyprinus carpio L., 1758) yaş tayini üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study on age determination for common carp (Cyprinus carpio L.,1758) in Eğirdir Lake
- Tez No: 373154
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ BOLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Eğirdir Gölü sazan balıklarının yaş tayininde en güvenilir kemiksi dokunun belirlenmesi amacıyla, Mayıs-Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplam 78 adet yaşları 1 ile 11, ağırlıkları 191 ile 8685 g ve çatal boyları 19,5 ile 76 cm arasında değişen bireyler kullanılmıştır. Yaş tayini tespitinde pul, omur ve otolitler kullanılmış ve 5 tekrarlı okuma yapılmıştır. Kemiksi yapılar arasında en yüksek uyum (%10,67), en düşük standart sapma (2,20) ve varyans (4,87) değerlerine göre en güvenilir kemiksi doku otolit olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed between May and December 2013 for determination of the most reliable bone tissue to estimate the age of carps. In the study, 78 individuals were used for the determination of ages, weights and fork lengths between 1 and 11, 191 and 8685g and 19.5 and 76 cm, respectively. In the age determination, scales, vertebra and otoliths were used and samples were analysed for five-times. In accordance with the highest propotion (10.67%), the lowest standart deviation (2.20) and components of variance (4.87) among the bony structures the most reliable bony tissue were found to be otolith.