Tıbbi aydınlatmadaki elle ayarlanabilen tavan lambasının hareketini takip eden ikinci bir aydınlatma başlığını taşıyan robot kolun tasarımı
Design of robot arm following manually controlling medical lighting
- Tez No: 373193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrik, elektronik, bilgisayar ve makine gibi alanlarındaki bilimsel gelişmeler robot teknolojisindeki gelişmelere dayanak olmuştur. Robotlar hangi görevleri yapacaklarsa ona göre tasarımları yapılır ve işlevciler uygun şekilde robot üzerine monte edilir. Bu iki durum sonunda robot özel bir görev için çalışmaya başlayabilir. Bu çalışmada tıbbi operasyonlarda kullanılan konumu elle ayarlanabilen bir aydınlatma başlığına ek olarak farklı bir aydınlatma açısıyla aydınlatma yapmak için ikinci bir aydınlatma başlığını taşıyan robot kol tasarımı yapılmıştır. Bu tip bir çalışma robot uygulamalarında master-slave (efendi-köle) olarak özelleşmiş bir çalışma şeklidir. Master kol ile yapılan aydınlatma bölgesinin üç boyutlu konumu hesaplanır ve bu konuma slave kolun yönelmesi sağlanır. Çalışma sonuçları istenilen seviyede olmasa da master kolun hareketine bağımlı olarak slave kolun otomatik hareket ettiği görülmüştür. Daha uygun sonuçların alınması için sistem üzerinde daha fazla çalışılması gerektiği görülmüştür. Bu çalışmanın tam olarak uygulanabilirliği ve tıbbi sonuçları robotik bilginin yanında tıbbi bir bilgi gerektirdiğinden sonucu tam olarak bilinmemektedir. 2014, 82 Sayfa Anahtar Kelimeler : Tıbbi aydınlatma, robot kol, kinematik, master-slave
Özet (Çeviri)
Advances in the field of electrical, electronics, computers and machine developments in robot technology have supported developments in robot technology. Robot designs are made according to usage and actuators mounted on the robot in accordance. At the end of these two cases, the robot can begin to work for a specific task. In this study, a robot arm has been designed. The robot arm follows position manually adjustable medical lighting mechanism. Such application is referred to as master-slave in the robotics. Three dimensional position of lighting area made by master arm is calculated. Then, the slave arm focuses any angle of orientation to the position. The simulation data obtained from the study though not exactly at the desired level it has been observed that movement of the slave arm depending on the movement of the master arm. It was observed that even should be studied on the system to obtain more optimal results. The applicability of such a study in the medical field requires robotics knowledge as well as medical knowledge. So, results in practice are not known exactly according to this study. 2014, 82 Pages Keywords : Medical lighting, robot arm, kinematic, master-slave