İş makineleri lastiklerinde nitrojen gazının kullanılması verimliği
The use and efficency of nitrogen gas in earth mover tyres
  1. Tez No: 373214
  2. Yazar: HALUK RİFAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada nitrojen gazının iş makinesi lastiklerinde kullanılabilirliği uygulamalı saha şartlarında incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde lastiğin görev ve fonksiyonları, kimyasal özellikleri ve teknik yapısı ikinci bölümde lastiğin ömrü ve çekiş performansını etkileyen faktörler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde test materyalleri ve test koşulları anlatılmıştır. Son bölümde test sonuçları çıkartılarak nitrojen gazının pnömatik lastiklerde hava kaçağını önleyici bir etkisinin olup olmadığı, bunun yanında nitrojen gazının pnömatik lastiğin dinamiğinde oluşan ısınmasını önleyip önlemediği konusu araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, usability of nitrogen gas in earth movers' tyres is examined in field conditions. In the first part of the thesis, the functions, the chemical properties and technical structure of the tyre, in the second part, the factors that effect the traction performance of the tyre and the service life of the tyre is explained. In the third part, test materials and test conditions are explained. In the last part, it is examined if nitrogen gas has any effects of preventing air leaks or not in pneumatic tyres. Also it is examined if nitrogen gas can prevent the heating that occurs in tyre dynamic or not.