Bir pvc profil üretim tesisindeki su soğutma sisteminin enerji analizi ve iyileştirilmesi
Energy analysis and improvement of water cooling system in a pvc profile production facility
  1. Tez No: 373236
  2. Yazar: İSMAİL CANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR İLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardında ve hizmet kalitesinde, endüstriyel işletmelerde ise ürün kalitesinde ve miktarında düşüşe yol açmadan enerji tüketiminin azaltılmasıdır. İşletmelerde, ürün maliyetlerinde enerjinin oranı %50'yi bulmaktadır. Bu firmalarda basit işletme tedbirleri ile %10'a varan, enerji yönetim sistemleri ile %25'in üzerinde tasarruf potansiyeli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Balıkesir'deki pvc profil fabrikasında yapılan enerji etütleri ve iyileştirmeleri sonucunda elde edilen enerji tasarrufu incelenmiştir. Öncelikle boru tesisatında ultrasonik debimetre ile su hızları ölçülmüş, mevcut boru tesisatında çok yüksek basınç kayıpları olduğu görülmüştür. Bunun üzerine boru tesisatı yeniden tasarlanmış ve bu tesisata uygun pompa seçimi yapılmıştır. Kış aylarında soğutma gruplarında tüketilen enerjiyi sıfırlamak için soğutma yüküne uygun olarak seçilen kuru soğutucular yerleştirilmiştir. Mekanik tesisatın tam otomasyonu için plc kullanılmış olup dış hava sıcaklığı izlenerek +10 °C'nin altında kuru soğutucular otomatik olarak devreye alınmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda pompa enerjisinden ve kuru soğutuculardan önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonunda sistemin en kötü koşullar altında kendini 1.49 yıl gibi kısa bir sürede amorti edeceği görülmüştür. Bu sonuçlar ışığında bundan sonra yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy efficieny is the reduction of energy consumption without reducing the living standards and quality of services, and quality and amount of the products in buildings and industrial enterprices, respectively. In enterprices, the ratio of the energy in the product cost is almost 50%. It is well known that these enterprices have the saving potentials up to 10% and 25% with simple business measures and with energy management systems, respectively. In this study, energy audits and energy efficiency improvements were investigated at the PVC profile factory in Balikesir. First of all, water velocities at the pipes were measured with an ultrasonic flow meter and were found to be very high pressure losses in the existing piping system. Therefore, piping redesigned and was selected pump for the appropriate this installation. In order to minimize the energy consumed by cooling groups during the winter and is placed dry coolers selected according to the cooling load. PLC is used for the full automation of mechanical installations and following the outdoor air temperature below +10 ° C, dry coolers are activated automatically. As a result of all these studies, achieved were significant energy savings dry coolers, pumps and pool system. It was calculated that, in worst conditions, the system would pay off itself in a short time of 1.49 years. In the light of these results, recommendations are made for future works.